В последните дни българското общество стана свидетел на поредния спор, който поставя под въпрос принципите на правовата държава и демократичното управление. В центъра на този спор е предложената кандидатура на Десислава Атанасова от ГЕРБ за позицията на конституционен съдия. Предложение, което породи значителна обществена и професионална реакция.
Според отворено писмо от ПП „Единение“, адресирано до председателите на парламентарни групи от 49-ото Народно събрание и до председателя на Конституционния съд Павлина Панова, кандидатурата на Десислава Атанасова символизира пренебрегване на основни правни принципи и заплаха за правната сигурност в страната.
Авторите на писмото – Иван Христанов и Иван Манев, съпредседатели на ПП „Единение“, поставят под въпрос подхода, по който се избират конституционни съдии, като призовават за прозрачност, обоснованост и широко обществено обсъждане на такива важни назначения.
Основният аргумент, изтъкнат в писмото, е, че Конституционният съд трябва да бъде съставен от личности с не само законодателен опит, но и солидна научно-теоретична подготовка, свързана с правната доктрина и философията на правото. Според Христанов и Манев кандидатурата на Атанасова не отговаря на тези критерии, като се фокусира повече на политическите ѝ връзки и опит, отколкото на юридическата ѝ компетентност и професионализъм.
От ПП „Единение“ призоваха да бъдат подкрепени техните искания:
– Прекратяване на започнатата процедура за избор на конституционни съдии;
– Започване на нова процедура за избор на конституционни съдии;
– Подчиняване на новата процедура на принципите на откритост, прозрачност, публичност и обоснованост при избора на членове на органи, които изцяло или частично се избират от Народното събрание.
С това писмо се изразява нарастващото обществено недоволство от начина, по който се управлява правосъдната система в България. Исканията за прекратяване на настоящата процедура за избор на конституционни съдии и започване на нова, която да отговаря на стандартите за откритост и обективност, изразяват стремежа към по-силна и независима съдебна система.