Правителството призова бизнеса да не съкращава работници. Има такава опасност сред най-засегнатите от мерките заради коронавируса. Това са: търговски обекти, ресторанти, дискотеки и барове.
Министърът на финансите Владислав Горанов съобщи, че ще бъдат предложени бързи мерки в контекста на едномесечния срок на извънредното положение, които ще смекчат ефектите върху бизнеса. За целта ще се използва подкрепата на Българската банка за развитие.
Засегнатите ще могат да кандидатстват за субсидиране на 60% от възнагражденията на техните служители, стана ясно от неговите думи. Периодът, за който ще бъде подпомагането, ще бъде 1 месец.
Горанов съобщи още, че днес се е провела първата среща между представителите на отделни политически партии във връзка с кризата. Утре пък ще се състои разговори и с работодателските организации. Държавата има резерви, които при стагнация, могат да бъдат използвани, увери Горанов.
„Това, което искам да предложа, е тези, които са засегнати и имат намерение да съкращават служители – да не го правят, а да кандидатстват пред Агенцията по заетостта.“, каза още финансовият министър.
Кабинетът ще предложи да бъде удължен срокът за плащане на местните данъци и такси с отстъпка с един месец, за да няма струпване на хора. По принцип той изтича в края на март.
Утре ще бъдат заделени 20 милиона лева за допълнителните възнаграждения на лекарите и медицинските сестри, които се борят с коронавируса, съобщи от своя страна министърът на труда и социалната политика Деница Сачева. От тези пари ще се финансират и безопасните условия на труд и осигуряване на транспорт до лечебните заведения на тези, които са под карантина.
Въпросните средства за допълнителните заплати ще бъдат взети по оперативните програми и по този начин няма да се натовари националният бюджет, стана ясно още на пресконференцията в Министерския съвет.
Освен това ще бъдат подсигурени и общините. Към момента патронажната грижа обхваща около 43 000 души в България. Социалните работници сега разнасят в цялата страна храна и дезинфектанти.