Правителството на Хонконг предупреждава, че премахването на специалния статус е „нож с две остриета“

0
108
Хонконг през нощта.
Снимка: Пиксабей

Хонконг заяви на Съединените щати да не се включват във вътрешния дебат относно новия законопроект за национална сигурност, наложени от Китай, и предупреди, че премахването на специалния статут на Хонконг, касаещ бизнеса между двата финансови центъра, може да повлияе негативно на американската икономика.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп трябва да съобщи по-късно днес становището си относно законодателството в областта на сигурността на Хонконг, прието от китайския парламент. Много юристи, дипломати и инвеститори се опасяват, че това може да доведе до нарушаване на някои от правата и свободите в града.

Бившата британска колония беше обхваната от гражданско недоволство на фона на опасенията, че Пекин ограничава високата степен на автономия, като се ръководи от формулата „една държава, две системи“, въведена при завръщането си на китайско управление през 1997 г.

Всякакви подобни санкции са нож с две остриета, който не само ще навреди на интересите на Хонконг, но и до голяма степен на тези на САЩ„, заяви правителството на Хонконг късно в четвъртък.

Политиците подчертаха, че от 2009 до 2018 г. САЩ е достигнал търговски излишък в размер на 297 милиарда долара, благодарение на съвместната търговия с Хонконг, който е най-големият сред всички търговски партньори на Вашингтон, предвид факта, че 1300 американски компании са базирани в града.

Пекин заяви, че новото законодателство вероятно ще влезе в сила преди септември, след като китайският парламент тази седмица одобри решение за приемането му. Законодателите смятат, че рестриктивният законопроект ще се справи с разделението, подривната дейност, тероризма и чуждестранната намеса в града. Според тях това е необходимо, тъй като китайските разузнавателни агенции създават свои бази в Хонконг.

Министерството на обществената сигурност на Пекин заяви, че ще „ръководи и подкрепя“ полицията в Хонконг, която трябва да е независима от Китай. Хиляди хора излязоха по улиците в знак на протест тази седмица, което доведе до безредици. Това е първата проява на гражданско неподчинение в Хонконг, след като антиправителствените демонстрации блокираха града в продължение на месеци миналата година.

Международен концерн

Най-добрият икономически съветник на Тръмп Лари Кудлоу предупреди, че Хонконг, който се ползва със специални привилегии съгласно американския закон, основан на високата си степен на автономия от Пекин, може да се наложи сега да бъде третиран като Китай, що се касае до търговията и други финансови въпроси.

Китайските власти и подкрепеното от Пекин правителство на Хонконг твърдят, че няма заплаха за високата степен на автономност на града и интересите на чуждестранните инвеститори ще бъдат запазени. Много обикновени жители на Хонконг обаче смятат, че градът им е ръба на сериозна историческата промяна.

Лидерът на Хонконг Кари Лам призова гражданите да се присъединят към идеята, за да преследват мечтите си, като оставят настрана различията си. Тя каза това в изявление, публикувано в местните вестници по-рано днес. Според нея законодателството е необходимо поради терористична заплаха. Лидерът допълни, че организациите, застъпващи се за „независимост и самоопределяне“, са оспорили авторитета на континенталните и местните власти и са пледирали за чужда намеса.

Петте искания на миналогодишното протестни движение за демокрация включваха всеобщо избирателно право и независимо разследване на полицейското управление, касаещо протестите, но не и независимост. Малцина от протестиращите развяваха знамена с надпис „Независимост за Хонконг“. Независимостта на Хонконг обаче е анатема за Пекин.

Законодателството в областта на сигурността, заедно със законопроекта за инкриминиране на неуважението към националния химн на Китай, беше определено от протестиращите като последния опит на Пекин да засили контрола си над града.

Законодателството за сигурност срещна критика от Великобритания, Австралия, Канада и други страни, а Япония заяви, че е „сериозно загрижена„. Великобритания заяви, че ще даде по-големи права за получаване на виза на притежателите на британски национални задгранични паспорти от Хонконг, но само ако Китай прекрати плановете си за подобни законопроекти.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments