Служебният кабинет обяви нови мерки в подкрепа на гражданите и бизнеса. 60/40 ще продължи да действа още два месеца. Това съобщи на брифинг в Министерския съвет служебният министър на труда и социалната политика Гълъб Донев. Така правителството е намерило средство за тази мярка, въпреки че кабинетът на Бойко Борисов не направи актуализация на бюджета.
Донев каза още, че в момента вече се наблюдава плавен преход към възстановяване на икономиката от кризата, предизвика от пандемията от коронавирусната инфекция. Той изнесе данни, според които безработицата е намаляла с 30% и е 5,65 на сто към дата 2 юни.
„Мярката е нотифицирана с размер на помощта от 1,5 млрд. лв. Към момента изразходваният ресурс е малко над 1,4 млрд. лв. С остатъчния ресурс можем да продължим тази мярка с някои корекции в рамките на допустимото. Всичко това ще стане, след като получим отговор от Департамент „Държавни помощи“ към ЕК. След техния отговор ще продължи диалога с работодателските и синдикални организации, за да се установи най-добрият формат на мярката“, уточни той.
Следващата седмица Националният съвет за тристранно сътрудничество ще уточни параметрите на мярката 60/40. Освен това продължава да се работи и за други мерки в подкрепа на бизнеса и работниците.
От своя страна служебният министър на икономиката Кирил Петков съобщи какви ще са действията в подкрепа на фирмите. Той каза, че целта е в тях да влезе оборотен капитал. Затова по Плана за възстановяване ще бъдат гарантирани кредити, които компаниите да могат да теглят от всяка банка. Гаранционната програма ще бъде на стойност 2 милиарда лева и се иска разрешение от Европейската комисия да бъде приложена. По нея държавата ще гарантира 50% от риска на банките и до 80 на сто от индивидуалните им позиции. Така всяка компания, която е работеща, ще може да вземе 70% от оборота си за една от годините – 2019 или 2020. За тази, в която той е бил по-голям. Кредитът ще трябва да бъде върнат за срок от 7 години.
Министърът на финансите Асен Василев пък съобщи, че работи върху актуализация на държавния бюджет. Целта е да не се вдига дефицитът, а да се преструктурират разходните нива, така че има повече средства за подпомагане на българския бизнес.