Правителството одобри допълнителни разходи за тази година по бюджета на МВР в размер на 1 500 000 лева и по този на Министерството на културата в размер на 102 825 лева.
Предвижда се чрез измененията възнагражденията на служителите във вътрешното министерство в задгранични представителства и в Националния институт за недвижимо културно наследство да бъдат увеличени с до 30 на сто.
По-рано през годината Министерският съвет прие повишение с до 30 на 100 на заплатите на служителите в 28 държавни институции, които са натоварени с дейности по овладяване на пандемията и последствията от COVID-19.
Припомняме, че новината предизвика недоволство сред полицаите, след като стана ясно, че те не попадат в списъка на държавните служители, работещи на така наречената „първа линия“, които ще получат допълнителни възнаграждения. Синдикатите на служителите от МВР коментираха, че се чувстват обидени и унизени от факта, че заплатите им не са били увеличени от 1-ви август с 30 на сто, както на други 34 държавни структури. Те настояват за започване на преговори за увеличение на възнагражденията им от 1-ви януари 2021 г. По време на протеста в Бургас вчера заместник-председателят на УС на Синдикалната федерация на служителите в МВР Дарин Ковачев коментира за Искра.бг:
„През цялата пандемия, от началото досега, изпълнявахме заповеди от министъра на здравеопазването. Всяка заповед на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев, а сега – финансов министър беше свеждана за изпълнение на служителите на МВР. Заповеди за ограничаването на COVID-19. И в един момент целият ни труд беше оценен с 45-то място сред 34 дирекции с това министерско постановление, което беше за увеличение на възнагражденията. С това не сме съгласни. Обидени са колегите и това е нормално.“
Ковачев отбеляза, че с мълчаливия си протест изразяват недоволството си и показват на Министерския съвет, на правителството и на ръководството на МВР, че не са съгласни. По думите му – настоява се за диалог, от който МВР бяга.
А ДАНО