Като 2 точка от Дневния ред на днешното пленарно заседание е заложено обсъждане на окончателните промени в Кодекса на труда, съобщи “Dnes.bg”. Те предвиждат увеличение на допустимия извънреден труд от 150 до 300 часа годишно.
Депутатите ще обсъдят общия законопроект на Министерския съвет и на „Обединени патриоти“. В него се предвижда с колективен трудов договор да може да се уговаря по-голяма продължителност на извънредния труд, но не повече от 300 часа през една календарна година. Срещу тази промяна категорично се обявиха от БСП. Левицата дори умишлено предизвика прекъсване на последното пленарно заседание, за да осуети промяната за увеличаване на допустимите часове извънреден труд от 150 на 300 часа. Оттам се заканиха да използват всички парламентарни средства, за да стопират приемането на текстовете. Срещу увеличаването на извънредния труд се обявиха и синдикатите.
Измененията в Кодекса на труда предвиждат и намаляване на изискуемия стаж на четири месеца за ползване на годишен отпуск, в случаите на постъпване за първи път на работа.
В рамките на пленарното заседание депутатите ще гласуват още промяна в състава на Комисията по енергетика, както и ще ратифицират Споразумението за предоставяне на възмездни консултантски услуги „Подкрепа за териториална декарбонизация“ между Министерството на енергетиката и Международната банка за възстановяване и развитие. Сред другите точки от Дневния ред са обсъждане на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за железопътния транспорт, второ гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност и други.