Правителството търси варианти за цената на тока и парното

0
19
Министерски съвет
Министерски съвет. Снимка: Архив

Правителството и енергийни експерти търсят варианти за успокояване на цените на тока и предотвратяване на вдигането на тази на парното. „24 часа“ твърди, че до късно снощи са продължили разговорите за нова схема за подпомагане на бизнеса. Днес ще стане ясно каква договореност е била постигната, като това ще съобщи министърът на енергетиката Александър Николов.

Премиерът Кирил Петков вече обяви, че компенсации ще продължи да има, но те няма да бъдат както са до момента – през октомври и ноември. Това струваше на бюджета 450 милиона лева. Средствата бяха платени от дивидента на АЕЦ „Козлодуй“.

Идеята на правителството е да има ценови коридор и да се въведе горна граница. Така ако една фирма има договор за 200 лева за мегаватчас, а долната граница е 150 лева, тя ще получи компенсация от 50 лева. От бизнеса в същото време са против да бъде налагана горна граница, защото цените на Независимата енергийна борса продължават да растат.

Източници твърдят, че ще се търсят възможности за по-малко поскъпване на тока за битовите потребители, като те ще бъдат в няколко направления. Едното е да се премахне за известно време добавката „задължение към обществото“. Другият вариант е да бъдат използвани приходите от продажби на въглеродни квоти. Очакванията се от това приходите за държавата ще бъдат близо 1,6 милиард лева. Европейският съюз позволява тези пари да бъдат използвани именно за компенсиране на потребителите.

Източник на компенсации на потребителите е и печалбата на енергийните дружества.

Що се отнася до парното ще се търсят резерви чрез увеличаване на доставките на азерски газ. В момента той е близо 60% по-евтин от руския. По-големи количества ще могат да влизат чрез газовата връзка с Гърция. Очаква се тя да бъде завършена до няколко месеца, защото са преодолени затрудненията и закъсненията в доставките, които бяха предизвикани от пандемията от коронавирус.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments