Правителството удължи мярката 60/40 до март, обеща да даде средства и до септември

0
105
Заседание на МС
Заседание на МС. Снимка: Пресцентър

Правителството взе решение мярката 60/40 да бъде удължена до март 2021 година, когато се очаква да се проведат предстоящите парламентарни избори. Беше дадено и обещание, че ще бъдат отпуснати още пари. С тях мярката щяла да действа до септември 2021 година. Това решение обаче предстои и не беше взето на днешното правителствено заседание. 

„Днес удължаваме мярката 60/40 до края на март, а в следващите седмици ще гарантираме прилагането й до септември 2021 г. Продължаваме подкрепата за туризма и транспорта с мярката 80/20, а от първи януари въвеждаме помощта от 75/0 за затворените бизнеси“, е заявил премиерът Бойко Борисов и е допълнил:

„Днес разпределяме 300 милиона лева от бюджета за 2021 г. за удължаване на мярката 60/40 до март, с което ще запазим 180 000 работни места. А с още 300 милиона лева гарантираме приложението на подкрепата до септември.“

Бойко Борисов
Бойко Борисов. Снимка: Пресцентър

Правителството реши също да удължи до 31 март 2021 г. срокът за изплащане на компенсации с цел запазване на заетостта в размер на 290 лв. месечно на работниците, служителите и самоосигуряващите се лица от секторите „Транспорт“, „Хотелиерство и ресторантьорство“ и „Туризъм“.

„Допустимите кандидати по мярката са работодатели от секторите пътнически и градски транспорт, пътнически сухопътен транспорт, хотелиерство, ресторантьорство. Право на подпомагане по тази линия имат и самоосигуряващи се лица с дейност в същите сектори, както и упражняващи свободна професия, и еднолични търговци“, е заявила министърът на труда и социалната политика Деница Сачева.

Деница Сачева
Деница Сачева. Снимка: Пресцентър

До този момент по мярката са разплатени 43 милиона лева и са запазени около 30 000 работни места, твърдят от Министерския съвет. За удължаването й до края на март са осигурени още 40 милиона лева, които ще бъдат отпуснати от Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“.

„Работниците от затворените от 1 до 31 януари бизнеси ще получават компенсации в размер на 75% от осигурителния си доход. Това е повече от досегашните 24 лв., които даваме и е за наетите на 8-часов работен ден. На практика мярката означава, че работодателите не дължат нищо, а работниците им получават 75% от дохода си“, е посочил Борисов. Дотук кандидатствалите по мярката са над 5000 работодатели за 23 000 работници, което струва на държавата 11 млн. лв.

В същото време критиките към правителството не спират и те са както от опозицията, така и от редица експерти и от бизнеса. Причината е, че мерките се определят като ненавременни и закъснели. Освен това те не достигат до всички, които имат нужда от тях. Преди няколко седмици проучване показа, че над 70% от фирмите не одобряват действията на кабинета на Борисов. Публично известно стана още, че малка част от широко прокламираните средства за закъсалите компании реално са били изплатени. Това забавяне нанася непоправими щети върху бизнеса. Опозицията и много граждани пък продължават да настояват за оставката на правителството, защото то не може да изведе страната от COVID кризата. Според тях с тези мерки единствената цел е да се купуват гласове за предстоящите парламентарни избори.  

Абониране
Известие от
guest
2000


0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments