Комисията по правни въпроси в Народното събрание прие поправките в Закона за здравето, внесени от правителството. Така на практика тя даде зелена светлина част от мерките да продължат да действат и след премахването на извънредното положение. Измененията бяха подкрепени от 14 народни представители, 7 гласуваха „въздържал се“, предаде „Dnes.bg“.
С текстовете се правят промени в член 63 от Закона здравето, като се предвижда министърът на здравеопазването по предложение на главния държавен здравен инспектор според степента на опасност от разпространение на заразна болест със заповед да може да обявява извънредна епидемична обстановка. Той ще може да въвежда и временни противоепидемични мерки на територията на страната или на отделен регион за защита на живота и здравето на гражданите.
Правят се промени и в член 61, като в алинея 1 се предвижда, че на задължителна изолация и болнично лечение подлежат лица, болни и заразоносители от: холера, чума, вариола, жълта треска, вирусни хеморагични трески, дифтерия, коремен тиф, полиомиелит, бруцелоза, антракс, малария, тежък остър респираторен синдром и туберкулоза с бацилоотделяне.
При извънредна епидемична обстановка или когато съществува заплаха за здравето на гражданите от болести извън посочените по ал. 1, министърът на здравеопазването може да разпореди задължителна изолация на болни и на заразоносители и карантина на контактни лица и на лица, които са влезли на територията на страната от други държави.
Задължителната изолация и лечението се извършват със заповед на ръководителя на съответното лечебно заведение по предложение на лекуващия лекар или на лекаря, насочил пациента за хоспитализация. Заповедта подлежи на незабавно изпълнение. Задължителна изолация и лечение може да се осъществяват в домашни условия след преценка на съществуващия епидемичен риск от лекуващия лекар или след консултация с епидемиолог или специалист по инфекциозни болести.
Разписано е и, че до края на втория учебен срок на учебната 2019/2020 г. обучението на учениците, записани в дневна, вечерна, задочна, индивидуална и комбинирана форма на обучение и в дуална система на обучение, както и подкрепата за личностно развитие се осъществяват доколкото и ако е възможно от разстояние в електронна среда чрез използване на средствата на информационните и комуникационните технологии. Обучението включва дистанционни учебни часове, самоподготовка, текуща обратна връзка за резултатите от обучението и оценяване.
Изрично е записано още, че през учебната 2019/2020 година няма да се проведе националното външно оценяване за учениците от 4-ти и 10-ти клас.
Освен това неплатеният отпуск до 60 дни през 2020 година ще се зачита за трудов стаж.
С изменения в отделни нормативни актове, като Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г., Закона за чужденците в Република България, Кодекса на труда, Кодекса за социално осигуряване и Закона за държавния служител и др., се прецизират срокове за предвидените в тях социално-икономически, финансови и здравни мерки за преодоляване на последиците от разпространението и заразата с вируса на COVID-19, като част от сроковете се удължават и се разширява приложното поле на част от мерките.