Комисията по правни въпроси в Общинския съвет в Бургас отхвърли спорното предложение за промени на правилата при провеждането на митинги, събрания и протести на територията на Общината. То е входирано от общинския съветник от „Демократична България Обединение“/ ПП „Зелено движение“ Даниела Божинова. В него се предвижда при постъпването на уведомления от няколко организатори за провеждането на масови прояви по едно и също време и на едно и също място, кметът на Община Бургас или оправомощено от него длъжностно лице да съдейства за постигане на съгласие между заинтересованите организатори за безконфликтно провеждане на планираните прояви в различно време или място.
В случая, че между организаторите не бъде постигнато съгласие, кметът на Община Бургас може да предложи писмено промяна на времето, мястото или пътя на движение на организатора на по-късно заявената масова проява.
Днес Комисията по правни въпроси отхвърли предложението на Даниела Божинова с три гласа „за“ и четири „въздържал се“. От администрацията предупредиха, че има сериозни съмнения за законосъобразността на докладната записка.
„Ние сме длъжни да кажем, че има сериозна опасност при обжалване в съда да падне“, обяви секретарят на Общината Божидар Кънчев.
„Аз ще подкрепя тази докладна записка. Наистина има закони, които препращат изрично, че Общината трябва да има наредба, но има и такива, които не препращат. Аз мисля, че няма незаконосъобразност. Аз нямам притеснения за това, че може да бъде атакувана. Законът и сега дава възможност администрацията да определи и да даде друго място, да не говорим, че ако застрашава обществения ред може да бъде и забранено. Изменението, което е предложено, дава един инструмент на втория по ред заявител да се даде друг маршрут. Това не пречи и в никакъв случай не поставя кмета в императивна ситуация и на мен ми се струва, че трябва да се пробва това нещо. Не виждам пречка да бъде прието. Няма как да знаем дали ще работи, преди да се изпробва“, каза от своя страна председателят на правната комисия Иво Баев.
Независимият общински съветник Павел Маринов също подкрепи докладната, както направи и вчера по време на заседанието на икономическата комисия.
От своя страна Константин Бачийски от СЕК изрази силни аргументи против:
„Относно законността имам няколко колебания дали е законосъобразно, но по целесъобразност не бих я подкрепил, тъй като по този начин ще се ограничи правото на протест на хората. Когато има различни тези, няма лошо да се изразят дори и на едно и също място. Аз искам да ви върна към Росенец, когато ни казаха, че не можем да го направим, защото други хора вече са заявили. Аз не искам да разширяваме правомощията на общинската администрация и да й даваме права в една или друга посока. Затова ще се въздържа.“
Калояна Живкова от ГЕРБ пък твърди, че се е показало, че сегашните разпоредби не работят и направи препратка с проведения гейпарад и протеста срещу него на 15 май в Бургас:
„То вече се видя, че не работи. Едното събитие трябваше да е на „Триата“, но всички видяхме грозните сцени. Идеята на провокаторските събития са точно такива. Практиката показва, че последните години, когато някой иска да протестира, хората се събират и дори не уведомяват общината.“
Вчера Искра.бг потърси за коментар за протеста срещу гейпарада един от неговите организатори представителя на Организация за закрила на българските граждани /ОЗБГ/ Стефан Петров. Той беше категоричен, че докладната записка на Даниела Божинова има за цел да обслужи индиректно интереса на цветните същества. Освен това през годините от ОЗБГ са организирали десетки прояви, включително и протести и е имало такива, които са били на едно и също място с други, но до напрежение не се е стигало.
„На 15 май полицията си свърши перфектно работата и не допусна да има някакви физически сблъсъци. Още повече, че ние от Организация за закрила на българските граждани не сме искали физически сблъсък с цветните същества“, подчерта още Стефан Петров.