На второ четене Правната комисия разгледа ключовите промени в Закона за съдебната власт, свързани с процедурата за избор на главен прокурор. Предложенията включваха прекратяване на текущия конкурс за позицията, в който единствен кандидат е изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов.
Един от най-обсъжданите въпроси беше предложението на „Възраждане“, което целеше да забрани на Висшия съдебен съвет /ВСС/ с изтекъл мандат да предлага назначения за тримата големи в съдебната власт – главен прокурор, председател на Върховния касационен съд /ВКС/ и председател на Върховния административен съд /ВАС/. Текстът беше отхвърлен с 11 гласа „за“, 3 „против“ и 9 „въздържал се“. ГЕРБ-СДС и „БСП – Обединена левица“ се въздържаха, а „ДПС-Ново начало“ гласува против.
Това решение поражда сериозни дебати за бъдещето на съдебната система и възможността за промени в избора на ключови фигури. Според някои експерти това може да доведе до траен застой в реформите. Очакванията са измененията в Закона за съдебната власт да бъдат гласувани на второ четене в пленарна зала до края на седмицата.
Гласуването на тези промени е не само юридически, но и политически тест за бъдещия кабинет. Основният въпрос е дали ще се осигури консенсус за реална съдебна реформа, която да адресира дългогодишните проблеми в системата.
Сесията беше ръководена от новоизбрания председател на комисията Мая Димитрова от „БСП – Обединена левица“. Нейната роля в следващите дискусии ще бъде ключова за оформяне на консенсус в разискванията.
С решението си да отхвърли забраната за ВСС с изтекъл мандат Правната комисия показа, че промените в съдебната власт ще бъдат дълъг и предизвикателен процес. Ще успеят ли депутатите да намерят баланса между политическите интереси и нуждите на обществото за прозрачност и справедливост? Това остава да видим.
„Възраждане“ и МЕЧ обявиха дали ще подкрепят ГЕРБ за правителство