Съдебната реформа спря и това явно бе целта на провалените преговори за съставяне на ново редовно правителство и на предсрочните избори. По местата си остават тотално компрометираният състав на ВСС, и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов, срещу когото текат две разследвания за евентуално извършени престъпления, и Инспекторатът към ВСС, който е към края на втория си мандат, без да е получил такъв. Не е избрана Антикорупционната комисия, а и.ф. неин ръководител Антон Славчев бе дясната ръка на бившия главен прокурор Сотир Цацаров.
От първи март тази комисия получи по силата на закона за противодействие на корупцията разследващи функции и вече се превръща във втора прокурорска бухалка вместо в безпристрастен и ефективен разследващ орган за корупция и конфликт на интереси по висшите етажи на трите власти. Това посочват от Инициатива „Правосъдие за всеки“.
За правосъден министър е назначена Мария Павлова – дългогодишен следовател и заместник на и.ф. главен прокурор Сарафов, при това предложена лично от него за този пост. Така обектът на реформата – Прокуратурата, се превръща в неин субект и при явен конфликт на интереси се очаква заместник главен прокурор да прави реформата в Прокуратурата и Висшия прокурорски съвет, да може да внася предложения за дисциплинарни производства и при тежки нарушения да иска освобождаване от длъжност на главния прокурор.
Това е нонсенс и открита подигравка с идеята за върховенство на правото и независимо правосъдие!
Връщаме се четири години назад в развитието си, към протестите от лятото на 2020 г., към мрачните месеци на пълно всевластие на олигархията в държавата и политическите поръчки в съдебната власт, към които се прибавят и установените факти за паралелно правосъдие, осъществявано от брокери на влияние в частни клубове и ресторанти и при документираното участие на висши магистрати!
Всичко, което се постигна със закриването на специализираните съдилища и прокуратури, действащи като инквизиционни трибунали, и ограниченото въвеждане на съдебен контрол върху отказите на прокуратурата да образува досъдебни производства, което бе фактически отказ от правосъдие и машина за индулгенции, е на път да бъде зачеркнато чрез възпроизводството на тези практики в уж нормалните прокуратури, но със „специализирани отдели“, и конвенционалните съдилища, в които заседават добре профилираните „специализирани съдии“, начело с техните ръководители.
Не трябва да допуснем това. Сега е моментът да реагираме остро, докато политико-прокурорската мафия не се е окопала напълно след очаквани манипулации и изборни фалшификации на предсрочните избори, под благосклонния поглед или с активното съдействие на МВР, чийто министър се оказа най-безценният за статуквото на политическата олигархия кадър на властта в страната!
Конституцията е нашият обществен договор и тя не допуска една малка прослойка от политически шмекери и откровени мафиоти да си присвои властта и народния суверенитет! Ето защо, в Деня на Конституцията – Търновската конституция, поставила основите на новата българска държавност – нека се съберем и кажем СТИГА ВЕЧЕ ШМЕКЕРИИ И ГРАБЕЖИ, ИСКАМЕ СВОБОДА И ПРАВОВА ЕВРОПЕЙСКА ДЪРЖАВА, в която властта произтича от народа и за народа, посочиха още от „Правосъдие за всеки“.
Мястото е Съдебната палата, където на четвъртия етаж се намират Върховната прокуратура и кабинетът на главния прокурор, откъдето явно се осъществява до голяма степен фактическата власт в държавата от над десет години!
ИСКАМЕ и отстраняването от длъжност на и.ф. главен прокурор Борислав Боби Сарафов докато приключат всички текущи разследвания срещу него, водени от специалния прокурор за разследване на главния прокурор и неговите заместници.
Затова от „Правосъдие за всеки“ организират нарочен протест на 16 април /вторник/ от 18:30 часа пред Съдебната палата.
Нов протест: Искат оставките на Димитър Главчев и Калин Стоянов за честни избори