Правосъдните министри на ЕС настояха за обезщетение на жертвите на престъпления

0
34
Атанас Славов и Франк Веервинд
Атанас Славов и Франк Веервинд. Снимка: МП

Министър Атанас Славов участва в провеждащия се днес в Брюксел Съвет „Правосъдие и вътрешни работи“, част „Правосъдие“, съобщиха от правосъдното министерство.

Съветът постигна политическо съгласие /общ подход/ по нов Регламент на ЕС относно прехвърлянето на производството по наказателни дела. Тъй като увеличаването на трансграничната престъпност води до ситуации, при които няколко държави имат юрисдикция за преследване на един и същи случай, предложението има за цел да предотврати ненужни паралелни производства и да допринесе за ефективно и правилно администриране на наказателното правосъдие в държавите-членки.

Атанас Славов, вляво
Атанас Славов, вляво. Снимка: МП

Министрите проведоха политически дебат относно изменение на Директивата за правата на жертвите. Актуализацията ще укрепи минималните правила, за да гарантира, че жертвите на престъпление получават подкрепа, достъп до информация, участие в наказателното производство и обезщетение. Министрите настояха за по-голяма гъвкавост по отношение на схемите за обезщетения на жертвите на престъпления и интегриран подход за децата-жертви, като се съобрази закрилата и подкрепата за тях съобразно специфичните им нужди с възможност и за временно настаняване в защитена среда, т.нар. Барнахаус.

Министър Славов заяви, че България подкрепя усилията за укрепване на правата на пострадалите от престъпления и за създаване на всички необходими условия за тяхното по-ефективно упражняване. Обърна внимание, че в допълнение към усъвършенстването на нормативната уредба, трябва да се предприемат адекватни практически и организационни мерки, които максимално да улесняват пострадалите при упражняване на техните права.

Съветът отново разгледа развитието на въпроса за агресивната война на Русия срещу Украйна в контекста на противодействието на безнаказаността. Представено беше актуално състояние относно действията на ЕС, по-специално Евроюст и Европол, за подвеждането под отговорност на извършителите на хуманитарни престъпления.

Министър Славов заяви, че в допълнение към подкрепата си по отношение на координираните мерки на равнище ЕС, насочени към подвеждането под отговорност на извършителите на престъпления в Украйна, България споделя концепцията за възстановяване на справедливостта, заложена в точка 7 от формулата за мир, лансирана от президента Володимир Зеленски – понасяне на отговорност за всички най-тежки престъпления по международното право, извършени на територията на Украйна.

Предстои на 8 декември 2023 г. България да се присъедини към точка 4 от формулата за мир – относно връщането на депортираните украински деца. Освен това МП е в края на процеса на изменение на законодателството във връзка с престъплението „агресия“. Министрите бяха информирани и за военната помощ, предоставяна от България.

По точката за обсъждане на дейността на европейската прокуратура министър Славов заяви, че за българското общество тази институция и Лаура Кьовеши са символ за борба с измамите. Той допълни, че Министерството на правосъдието продължава да съдейства максимално, с оглед на компетентността си, за обезпечаване на дейността на институцията и посочи, че комуникацията с европейската прокуратура е на много добро ниво.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments