Правят карта с научни разработки за бизнеса у нас

0
194
Наука за бизнес
Снимка: Наука за бизнес: Иновациите са тук (Събитие), Фейсбук

Научните разработки ще бъдат събрани на едно място в карта с идеята бизнесът да е наясно с какъв потенциал разполага страната ни, както и кои точно материали ще спомогнат за развитието на дадена компания. Това стана ясно от думите на директора на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия д-р Бойко Таков по време на онлайн конференцията „Наука за бизнес”.

Доктор Таков заяви, че заедно с председателя на БАН акад. Юлиан Ревалски и УНСС са започнали разговори, ангажиращи всички заинтересовани страни. Според специалистите „капацитетът и потенциалът, който имаме, е огромен“, а картографирането на иновационната инфраструктура ще онагледи детайлно способите, с който разполагаме у нас откъм компетенции, техника и институти.

В България отдавна се е усещала нуждата от подобна платформа, посочи зам.-образователният министър Карина Ангелиева. Тя изрази увереност, че БАН има необходимия потенциал, но е важно „преди всичко не да водим разговори, че науката трябва да е приложна и задоволява нуждите на бизнеса, а да вървят заедно за възстановяване на конкурентоспособността на страната ни и интеграцията ѝ във всички икономически и социални процеси в Европа и света“

Академик Ревалски обясни, че в събитието ще бъдат показани разработки на научни специалисти, внедрени в производствения процес, както и 20 такива с иновативен характер, „които са във висока степен на технологична готовност“ и биха могли да бъдат комерсиализирани и да влезнат в експлоатация. Ръководителят е убеден, че по този начин Академията „изпълнява своя обществен дълг да бъде в основата на една икономика, която се основава на знанието”.

Представителите на бизнес средите споделят мнението, че само съвместната им работа може да спомогне за успешното развитие на компаниите им на глобалния пазар. Вижданията споделя и Петя Татарска, изпълнителен директор на фирма, развиваща се в биотехнологиите в козметиката. Тя съзира възможност за просперитет на родните предприемачи в износа, твърдейки че:

„Стратегията с по-ниска цена може да е успешна само краткосрочно, единственият начин да пробием и да останем на световните пазари е да предлагаме нещо различно, ново, интересно и иновативно. Един от най-преките начини да подобряваме продуктите си е да взаимодействаме с науката”.

Притежаваната от Христо Тучев компания, с инвестиции за 1.6 милиона лева, пък е разработила технология, разпознаваща видео във видео. Благодарение на нея е била направена система, която дава информация кой, кога и какво излъчва в ефира. Тя се използва за определяне на рейтинга в САЩ, Англия, Австралия. В основата на технологията стои работата на екипа на Стоян Михов от БАН, в който Тучев инвестира преди 6 години. 

С интересни разработки, акцентиращи върху PCR китове, които хващат патогени, както и прототип на ваксина за коронавирус, ще се включат и други учени от БАН. Участниците във форума ще могат да разберат повече и за биокерамиката, която е разработена у нас. Използвана е технология на Международната космическа станция. Ще бъде извършена и демонстрация на робот.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments