Последният пациент с ебола, лекуван в Демократична република Конго, се е прибрал от лечебен център във вторник, съобщиха от Световната здравна организация – значителна стъпка до обявяването на край на второто смъртоносно избухване на болестта в света, информира “CNN”.
Жената беше изписана от центъра в град Бени, една от горещите точки на неотдавнашното огнище, започнало през август 2018 г., се казва в съобщението на агенцията. Във вторник регионалното ръководство на СЗО в Африка публикува в „Туитър“ видео на здравни работници, които пеят и танцуват с пациентката. Те се събрали в центъра на градчето, за да отпразнуват нейното изписване от лечебното заведение.
В съобщението пише още, че 46 души, които са били в контакт с пациента, все още се наблюдават за симптоми на ебола.
Докато похвали “неуморните усилия” на агенциите в борбата за справяне с огнището, регионалният директор на СЗО за Африка д-р Матшидисо Моети призова за повишено внимание и бдителност в следващите седмици.
“Все още не е краят на ебола в Демократична република Конго. Трябва да бъдем бдителни през следващите седмици и след това”, казва д-р Моети в изявлението си.
Според СЗО 2226 души са били убити при настоящото огнище в Конго – десетата му част от откриването на вируса през 1976 г.
20-месечната епидемия беше влошена от въоръжен конфликт и насилие в провинциите Конго в Северно Киву и Итури, в които са починали дори здравните работници.
Най-малко 11 300 души са жертвите в най-голямото огнище на ебола в Западна Африка между 2014 и 2016 г. През февруари четири държави в Африка – Демократична република Конго, Бурунди, Гана и Замбия лицензираха ваксина срещу болестта. В списъка ще бъдат добавени още държави, заяви СЗО.
Превод: Диана Тодорова