Днес почитаме Свети Игнатий Богоносец. Празникът е известен като Игнажден. Денят се свързва със зимното слънцестоене и се приема за началото на Новата година. Известен е още като Нов ден, Млада година, Млад месец. Полазовден или Полаз.
Според християнските представи от Игнажден започват родилните мъки на Божията майка, които продължават до Коледната нощ. Дните през този период се наричат „Мъчници“.
В източната част на България се прави първата коледна трапеза, на която се сервират само постни ястия. Най-характерен е обичаят „полазване“. Който пръв влезе в дома ни – такава ще бъде идващата година. Когато е добър човек, то ще се радваме на благоденствие.
Правят се гадания и за времето. Според вярванията, ако денят е ясен, през месец април ще има суша. Вали ли – дъждове и плодородие. Облачно ли е – в кошерите ще има голямо изобилие.
На този ден не се дава нищо назаем, за да се запази изобилието и плодородието в семейството.
По традиция не се става от трапезата, за да мътят кокошките. Не се готви боб, иначе ще има градушка. Домакините не бива да перат, за да няма болести. Не бива и да се зачева дете, защото се казва, че ще се роди недъгаво. Бременните жени не трябва да работят, за да е леко раждането им.
Имен ден празнуват: Игнат, Игнатка, Искрен, Искра, Пламена, Пламен, Огняна, Огнян, Светла.