Резултатите от петгодишното преброяване на населението в Австралия бяха публикувани, обрисувайки картина на страна, която претърпява значителна промяна, съобщава „BBC“. Населението е нараснало до 25,5 милиона в проучването за 2021 г. – с 2,1 милиона повече от 2016 г. – а средните доходи са малко по-високи. Преброяването разкри и тенденции, които ще помогнат за оформянето на бъдещето на страната. Ето пет от тях:
- Австралия става все по-малко религиозна
За първи път по-малко от половината австралийци (44%) се идентифицират като християни, съобщи Австралийското статистическо бюро (ABS). Преди малко повече от 50 години делът е бил около 90%. Въпреки че християнството остава най-широкоразпространената религия, след нея се нареждат онези, които изобщо нямат религия. Тази кохорта се е увеличила до 39%, което е с почти 9%.
Индуизмът и ислямът са най-бързо развиващите се религии в Австралия, но всяка от тях е следвана от само около 3% от населението.
2. Населението става все по-разнообразно
Съвременна Австралия е изградена върху имиграцията. И сега – за разлика от всеки друг път – повече от половината хора, които населяват страната, са родени в чужбина или имат родител, който е емигрант.
Миграцията забави своя ход по време на пандемията, но повече от 1 милион души са се преместили в Австралия от 2016 г. От тях почти една четвърт са от Индия.
Индия изпревари Китай и Нова Зеландия, за да стане третата по големина страна по рождение след Австралия и Англия.
Един от всеки пет души говори език, различен от английския у дома – най-често китайски или арабски – увеличение от почти 800 000 от 2016 г.
3. Коренното население е по-голямо
Броят на хората, идентифицирани като аборигени и жители на остров Торес, е скочил с една четвърт спрямо последното преброяване. Ражданията са допринесли за растежа, но също така хората се чувстват все по-комфортно да се идентифицират като местни жители, казва ABS. Коренните австралийци сега наброяват 812 728 – около 3,2% от населението.
Данните показват, че има 167 активни езика на аборигени или островитяни в Торесовия проток, говорени от повече от 78 000 души в Австралия.
Оценките за размера на коренното население преди пристигането на европейците през 1788 г. варират от 315 000 до повече от един милион души. От този момент той рязко намаля поради нови болести, насилие, разселване и отнемане на собственост.
4. Милениалите вече имат числата
Друга ключова констатация е, че Австралия е на прага на значителна смяна на поколенията.
Бейби бумърите – родените между 1946 и 1965 г. – преди това преброяване са били най-голямото поколение в страната. Сега милениалите – родени между 1981 и 1995 г. – настигнаха тези цифри.
Всяко поколение представлява 21,5% от населението. Това вероятно ще даде много информация за политиките по въпроси като жилища и грижи за възрастните, казват експерти.
5. Собствеността на жилища е в застой, но караваните стават все по-популярни
Подобен дял на австралийците като преди 25 години купуват къщи, но по-малък процент от тях успяват да ги изплащат. Броят на хората с ипотека се е удвоил от 1996 г. насам, като оттогава цените на имотите скочат до небеса.
Австралийските градове сега се нареждат сред най-лошата среда в световен мащаб за достъпност на жилища, според доклад от 2022 г.
Преброяването обаче разкри също, че все повече хора се обръщат към алтернативни жилища – нещо, което вероятно е предизвикано от пандемията.
Броят на караваните – популярни сред местните туристи – скочи със 150%. Австралийците вече притежават 60 000 каравани и почти 30 000 плаващи къщи.