Над 80 милиона лева се очаква да похарчат българите по време на празниците около Великден. Макар цените да са сериозно завишени, цифрата е значително по-ниска от тази, която е обобщавала разходите на нашенците през предходните години, съобщават от „Bulgaria ON AIR“.
Въпреки поскъпването, Надежда Аржентин смята да постави на трапезата в своя дом единствено стоки, които са родно производство. За нея по-евтиното, макар и изгодно финансово, не е вариант, тъй като предпочита консумираните продукти да са били отглеждани на родна земя.
За разлика от месните храни и в частност агнешкото, при което се забелязва рязко повишаване и в момента 1 килограм върви около 17 лева, цените на млечните продукти в страната остават непроменени.
Александър Кузманов сподели, че преди година сумата, която потребителите са плащали за въпросното месо, е била от порядъка на 12, 13 лева, докато сега варира в широки граници между 16.50 и 24 лева за килограм.
Силвия Секуловска, която от години работи като болногледач в чужбина, ще посрещне празниците в България. Пандемията е наложила редица ограничения, сред които и оставането на жената у дома през тази пролет.
Силвия е привърженик на тезата, че при наличие на желание, винаги се намира начин човек да почете християнския празник, въпреки поскъпването на част от продуктите за трапезата.
За разлика от Секуловска обаче, COVID кризата няма да спре мнозина българи, които признават, че са избрали да пътуват в дните покрай Великден и Гергьовден.
Както вече ви съобщихме, за повечето нашенци тазгодишните празници ще бъдат посрещнати в родните курорти, където все още могат да бъдат намерени оферти, предлагащи с 30-40% по-евтина почивка от обичайно. Освен цените, туристите ще могат да се възползват и от допълнително отстъпки в зависимост от броя на хората и дните, за които е направена резервацията.