Предизвикателства пред инвеститорите: От състезания с ваксини до валутни войни

0
110
Пазари
Снимка: Pixabay

Сблъсък на състезания с ваксини, ранно обръщане на политиката и дори валутни войни биха могли да създадат главоболие за инвеститорите тази година, отбелязва “Агенция Ройтерс”. Бързината за прекратяване на пандемията е очевидно критична за всички икономики и пазари. А стратезите навсякъде се стремят към относителни нива на бързина в разпространението на ваксините, тъй като по-бързо се достига до стадиен имунитет, което от своя страна има очевидни последици за бизнеса, потребителите и пазарите.

Според наличните данни Израел изглежда е доста напред с поставяне на повече от 30 дози на 100 души. Великобритания и САЩ водят по-големите икономики с между пет и седем. Европа, Китай и останалият свят изостават, въпреки плановете за засилване на разпространението.

Някои анализатори дори посочват, че превъзходството на израелската валута шекел, стерлинга и дори на щатския долар спрямо еврото през последните няколко седмици е отчасти свързано с различната степен на успех на ваксината към днешна дата.

Но избирането на победители въз основа на държави, които най-бързо имунизират населението, може да е много по-трудно, отколкото изглежда. Поредица от доклади от HSBC, Deutsche Bank, Citi и други тази седмица подчертаха сложността на процеса на ваксинация, несигурността около приемането на медикамента, паралелните нива на инфекции и хоспитализациите, бързото наваксване при разпространението и различните изходни точки икономически и по отношение на ограниченията. Главният икономист на HSBC Джанет Хенри написа тази седмица:

“Напрежението между скоростта и ефективността на въвеждането на ваксините и нарастването на броя на случаите означава, че има необичайна несигурност. Докато пандемията не е навсякъде, тя не може напълно да се задържи.”

Стратегът на Deutsche Bank Робин Уинклър каза, че бавният старт на процеса означава, че прагът на стаден имунитет, където 60-70% от населението ще бъдат ваксинирани, е бил изместен към късната есен сега за големите икономики. Но той добави по-оптимистична нота, че ограниченията ще започнат да се вдигат бързо през пролетта, след като бъдат достигнати 20-25% от най-уязвимите хора – с Обединеното кралство начело, за да достигне това до март, САЩ до април и Европа, Канада и Австралия до май. Уинклър подчерта:

“Съмняваме се, че стадният имунитет е необходимо условие за икономиките да се възстановят силно през лятото.”

Спазване на последователността

И все пак отчитането на пазарите е по-малко чисто. Връщането на бизнеса и потреблението обратно към нормалното очевидно зависи от бързото вдигане на блокировки. Но това също може да позволи на правителствата да отменят обширната си подкрепа по-рано, което вероятно усложнява картината за пазарите на акции и облигации, които вече до голяма степен са оценили възстановяването на фона на потока от публични пари за спасяване, използвани за преодоляване на пропуските в дейността.

А валутните пазари изтласкват различен сценарий. Първите държави, които се възстановяват, може да са първите, които възраждат инфлацията. Според повечето преобладаващи разкази относително по-високата инфлация и инфлационните очаквания трябва да отслабят валутите, ако централните банки не планират да компенсират притежателите с по-високи лихвени проценти – нещо, което малцина очакват до две години в големите икономики, тъй като централните банки се стремят да вложат възстановявания, като същевременно запазят натрупаните дългове достъпни.

Една от основните причини за преобладаващо негативния консенсус по отношение на долара в момента е очакването, че Федералният резерв ще има по-голям успех при генерирането на по-висока инфлация, отколкото в еврозоната или Япония, и сега се ангажира да толерира по-дълго ценовите увеличения.

Ако Фед ефективно ограничи лихвените проценти и доходността на облигациите в продължение на две години, докато прави това, стресът върху долара ще се почувства от още по-негативни реални или коригирани с инфлацията доходности от облигации.

На фона на това относителните американо-европейски 10-годишни реални лихви се върнаха в полза на долара през последните няколко седмици, като задържаха зелената валута в процеса, по-бързото американско икономическо възстановяване на фона на ранен успех от ваксинацията и по-директни фискалните стимули вероятно биха имали обратен ефект.

От друга страна, повечето политици няма да приветстват резки валутни печалби, смачкващи износа в глобален мащаб – само за да станат “губещи” в т. нар. Валутна война в чувствително време за чувствителния бизнес.

Доколкото неотдавнашният отскок на шекела беше поне отчасти до оптимизма на ваксината, той беше бързо унищожен от тежката намеса на Банката на Израел миналата седмица. А в Европа последователните пристъпи на промяна на евро-долар през последните шест месеца бяха посрещнати с поредица от гласни протести от Европейската централна банка.

Посланието може просто да бъде предпазливо при последователността на всякакви пазарни залози единствено върху национални състезания за ваксинация или предполагаеми печалби от валута и да се фокусира върху това как пазарите търгуват нормализирането на световната икономика като цяло.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments