Предлагат се промени в Закона за мерките срещу изпирането на пари. Проектът има за цел да се постигне съответствие на българските нормативни актове с изготвения в края на 2019 година доклад за Националната оценка на риска в тази област. Освен това се взимат предвид изискванията на член 4 от диоректива на Европейския съюз за предотвратяване използването на финансовата система за целите на изпирането на пари и финансирането на тероризма по отношение на категориите лица, чрез дейността на които е особено вероятно да се извършва изпиране на пари или финансиране на тероризъм.
С промените се предлага отпадането на тази част от задължените субекти по Закона за мерките срещу изпирането на пари, които не са сред задължителните категории, посочени в директивата, и по отношение на които докладът за Националната оценка на риска не идентифицира рискове, които да обосноват необходимостта от това те да бъдат задължени да прилагат мерките за превенция на използването на финансовата система за целите на изпирането на пари и финансирането на тероризма.
Промените касаят и ролята на Европейския банков орган при предотвратяване използването на финансовата система за целите на изпирането на пари и финансирането на тероризма.
Очаква се с предлаганите промени да се намали административната тежест за категориите лица, които ще отпаднат от кръга на задължените субекти. Решението дали законопроектът ще бъде приет ще бъде взето от Народното събрание.