Предлагат промяна във формулата за изчисляване на пенсиите

1
5899
Пари, пенсионер, пенсия
Пари. Снимка: Freepik.com

Международният валутен фонд /МВФ/ отправи серия препоръки към България, акцентирайки върху необходимостта от провеждане на съществени реформи в пенсионната и данъчната системи на страната. По време на заключителния етап експерти от фонда подчертаха нуждата от действия, които да подобрят финансовата устойчивост на пенсионната система и да увеличат адекватността на пенсиите с цел намаляване на бедността сред възрастните.

Сред ключовите предложения на МВФ е премахването на тавана на социално-осигурителните вноски, което би могло да увеличи стимулите за плащане на вноски и да намали неравенството. Освен това, промяна в формулата за изчисляване на пенсиите може да допринесе за по-голяма адекватност на изплащаните суми.

В областта на данъчната политика МВФ предлага преход към прогресивно облагане на доходите, както и увеличаване на данъчното облагане на въглеродните емисии, което би подкрепило зелените инвестиции и помогнало на уязвимите домакинства. Предложенията са насочени и към разширяване на данъчните основи и подобряване на събираемостта на приходите чрез ефективно спазване на данъчното законодателство.

МВФ подчертава също важността от укрепване на управлението и намаляване на корупцията, за да се повиши доверието в институциите и да се подобри спазването на законите. Фондът акцентира на предизвикателствата, свързани с приемането на еврото, като насочва внимание към бедността, неравенството и изоставането на страната в икономическо отношение спрямо други държави членки на ЕС.

Банковият сектор в България се характеризира с добра капитализация, но бързият растеж на кредитирането, особено за покупка на недвижими имоти, изисква внимание. МВФ препоръчва укрепване на макропруденциалната рамка, за да се запази качеството на активите и да се предотврати кредитен балон.

Препоръките на МВФ са сигнал за необходимостта от дългосрочни реформи в ключови области на българската икономика, като целят не само устойчиво икономическо развитие, но и социално справедливо разпределение на доходите и повишаване на жизнения стандарт на населението. Предложените мерки подчертават ангажимента към подкрепа на уязвимите групи в обществото, намаляването на бедността сред възрастните хора и борбата с неравенството.

Реформите в данъчната система и подходите за увеличаване на приходите от данъци са ключови за финансирането на обществени услуги и инвестиции, които могат да подпомогнат прехода към зелена икономика и да укрепят социалната защита. Такива стъпки могат да допринесат за повишаването на доверието в правителството и институциите, като същевременно подобряват спазването на данъчното законодателство и намаляват възможностите за избягване на данъци.

В контекста на предстоящото присъединяване към еврозоната, препоръките на МВФ акцентират и на необходимостта от подготовка за предизвикателствата, свързани с интеграцията, като същевременно се адресират текущите икономически и социални проблеми. Банковият сектор трябва да бъде подготвен за увеличената ликвидност и потенциалната конкуренция, които могат да възникнат след приемането на еврото, като се засили макропруденциалният надзор и се вземат мерки за предотвратяване на рискове.

Макар и предизвикателствата да са значителни, ангажиментът към реформите може да доведе до съществени положителни промени в българската икономика и общество. Подобренията в пенсионната система, данъчната политика и банковия сектор могат да осигурят устойчиво развитие, повишена конкурентоспособност и по-справедливо разпределение на икономическите ползи сред всички слоеве на населението. Пътят напред изисква консенсус и сътрудничество между всички заинтересовани страни, за да се гарантира успешното прилагане на тези важни реформи.

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Стоянова
Стоянова
7 месеци по-рано

Нормално тези партии да искат увеличение на тези пенсии нали те са техният електорат за изборите ,предварително искат да ги подкупят с тякой лев ,защото са лесно манипулируеми ,че точно на тези и социални и други помощи им дават и не искат да работят ,защото си докарват по – големи пенсии от останалите ,които са работили и втасяли осигуровки цял живот.Трябва да „благодарим “ на тези партии за предложението ,а всички останали да духаме супата.