Въвеждане на задължителна подготовка за 4-годишните деца. Това е едно от предложенията на Министерството на образованието и науката (МОН), отнасящо се за промяна в Закона за училищното и предучилищното образование, предаде „Фокус“.
Просветният министър Красимир Вълчев заяви, че сред останалите предложения са въвеждането на контрол на настоятелствата, както и недопускането на загуба на земеделски земи при образуване и закриване на учебни заведения.
По негови думи в тази възраст са най-важни социалното, емоционалното, когнетивното и езиковото развитие на децата. Ако не са в образователна среда, то това може да е пагубно за образователното им развитие. Най-вече за онези, които растат в семейства, чийто говорим език е различен от българския.
Той изтъкна, че това е свързано и с недостига на места в детските градини. Столичната община и останалите такива в големите населени места са декларирали, че могат да осигурят подготовката на мъниците. Недостигът на места по този начин няма да изчезне, а ще се пренасочи към 3-годишните.
Вълчев уточни, че МОН предлага 3-годишна програма на стойност 210 милиона лева, свързана със застрояване и реконструкция на горепосочените учебни заведения.
От Искра.бг припомняме, че по-рано тази година над 50 граждански и родителски организации се обявиха против задължителната предучилищна подготовка за 4-годишните.
Те посочиха, че по този начин родителите се лишават от право на избор и участие в образователния процес. Освен това се въвежда принудителна институционализация на децата.