Европейският комисар за управление на кризи настоява, че не предлага „политическа подкрепа“ на иранския режим, след като завърши публикация, потвърждаваща предоставянето на сателитна помощ на иранските спасители, с „#EUSolidarity“, предава „Politico“.
Спасителите реагираха на съобщенията от неделя, че хеликоптер, превозващ президента Ебрахим Раиси и други висши ирански служители, се е разбил близо до границата в гъсто залесен, планински район близо до границата с Азербайджан. За Раиси, президент на Иран от 2021 г. и смятан за потенциален наследник на върховния лидер на Иран аятолах Али Хаменей, беше потвърдена смъртта му в понеделник сутринта.
Докато държавите в съседство с Иран се редяха на опашка, за да предложат съдействие за локализиране на мястото на катастрофата, Ленарчич беше обявил в публикация в X, че ЕС активира услугата си за спешно сателитно картографиране Copernicus, за да помогне за намирането на падналия хеликоптер. Той завърши туита си с таг #EUSolidarity (солидарност с ЕС), което предизвика незабавна реакция.
Десетки акаунти заклеймиха поста, като посочиха видната роля на Раиси в режима, който е екзекутирал хиляди иранци, спонсорирането на тероризма от страна на страната, използването на безпилотни самолети „Шахед“ за тероризиране на украински цивилни граждани и задържането от Техеран на шведския служител на ЕС Йохан Флодер.
Служител на Комисията, на когото бе предоставена анонимност, за да говори свободно, отбеляза в неделя, че туитът е в съответствие с насоките на ЕС за хуманитарна помощ, но заяви, че лично те намират израза на солидарност за „странен“.
Постът на Ленарчич беше повторно споделен от главния дипломат на ЕС Жозеп Борел, но не и от акаунта на Европейската комисия или от ръководителя на Комисията Урсула фон дер Лайен, която до понеделник сутринта не беше коментирала съобщенията.
Ответна реакция
„Тъжно ми е, че Маша Амини и толкова много жени и техни поддръжници са били убити от иранския режим“, заяви рано в понеделник в X фламандският евродепутат Асита Канкьо, заместник-председател на дясната група на Европейските консерватори и реформисти. Канко продължи:
„Шокирана съм, че Ленарчич е публикувал съобщение от името на ЕС, в което предлага да се активира солидарността на ЕС за спасяването на иранския президент. Европейска солидарност? С кого. И с чии пари?“
Мари-Агнес Щрак-Зимерман, един от водещите кандидати на либералите за европейските избори през юни, написа:
„За мен е абсолютна загадка как Европейската комисия може да прояви #Солидарност на ЕС с Иран. Какъв жалък хаштаг, каква подигравка със смелите борци за човешки права в Иран. Очаквам обяснение за това.“
А Хана Нойман, германски депутат от Зелените, попита:
„Какво ще кажете да гарантирате, че защитниците на правата на човека и други жертви на режима, които се нуждаят от помощ, ще получат спешни визи за ЕС?“
Ленарчич поясни, че формулировката не е била одобрение на политиката на иранския режим.
„Предоставянето на спътниково картографиране на @CopernicusEMS при поискване за улесняване на издирвателна и спасителна операция не е акт на политическа подкрепа за който и да е режим или учреждение“, изтъкна Янез Ленарчич в X в понеделник. И уточни:
„Това е просто израз на най-елементарна човечност.“
В отговор на туит, осъждащ „интересната“ формулировка на Ленарчич, говорителят на Комисията Балаж Уйвари написа:
„Нито механизмът за гражданска защита на ЕС, нито сателитната система „Коперник“ се ръководят от политически съображения. Всяка държава може да поиска помощ от хуманитарен или граждански характер по тези канали и Комисията прави всичко възможно, за да помогне.“
Иранският президент заедно с външния си министър загинаха при катастрофа с хеликоптер