Предложението за отпадане на дерогацията скара две партии, поискаха се оставки

0
51
Народно събрание
Снимка: Народно събрание

Рисковете за българския пазар на горива и цените за потребителите се запазват, ако дерогацията за преработка на руски нефт от „Лукойл Нефтохим“ се прекрати предсрочно за 3 дни. Това става ясно от новите доклади, представени пред народни представители на извънредното заседание на Съвета по сигурността към Министерския съвет днес. Докладите са изготвени от ръководителите на Държавна агенция „Национална сигурност“, служба „Военно разузнаване“ и Държавна агенция „Разузнаване“.

Народните представители дебатират по първото гласуване на Законопроект за изменение на Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна. Законопроектът е внесен от депутатa от ГЕРБ-СДС Делян Добрев. С проекта на закон се предлага дерогацията да отпадне три дни след обнародването на закона в “Държавен вестник”.

Министърът на икономиката Богдан Богданов посочи, че дерогацията изначално е предоставена на България, за да може страната ни да се справи със зависимостта към руски нефт. Той коментира, че “да рафинерията може да работи с различен сорт петрол, да такива сортове можем да осигурим и в района на Черно море и от партньори извън района на Черно море, държавата обаче не беше осигурила никакъв капацитет за осигуряване на такива количества“. Според него рискове от гледна точка на повишаване на цените при отпадане на дерогацията има.

Искра Михайлова от “Възраждане” определи предложението да премахнем дерогацията след три дни като “скандално”. Според нея ако производството на рафинерията спре има преки негативни ефекти върху населението, както и намаляване на приходите към Бюджета.

Хамид Хамид от ДПС разкритикува управляващите и настоя съпредседателят на „Продължаваме промяната“ /ПП/ Кирил Петков да поиска оставката на двама министри. Той каза:

“Г-н Петков вината да подкрепяте тези хора е ваша. Нека Атанас Атанасов да не се крие. България активно подпомага заобикалянето на европейските санкции. Вината е на двамата министри – енергийният министър Румен Радев и министърът на енергетиката Богдан Богданов. Г-н Петков ваша е отговорността да им поискате оставката.”

Съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков отговори на Хамид и напомни, че днес е имали дълго заседание в Министерски съвет, в което е обсъдена дерогацията. Той уточни, че първият аргумент, който е казан е, че намаляването на руския петрол от 100% на 50% е много лесно, но от 50% до 0% е трудно.

“ПП-ДБ през цялото време е много против паричките потоци, които отиват към Путин. След като чухме всички реални аргументи внесохме предложение краят на дерогацията да е от 1 март”, подчерта Петков.

На брифинг премиерът акад. Николай Денков поясни, че рязкото спиране на дерогацията повишава и рисковете от нарушаване на оперативната дейност на рафинерията. Затова и преминаването към изцяло неруски нефт трябва да се случи в няколко стъпки.

„Смяната на нефта трябва да се случва поетапно, защото иначе се създават технологични рискове от запушвания, експлозии, пожари и други аварии, които нефтохимиците много добре знаят“, заяви министър-председателят.

Поради съществения напредък на екипа, сформиран от Министерския съвет за подготовка на поетапната отмяна на дерогацията, може да се дефинират минимални срокове за преминаване на рафинерията изцяло към неруски нефт: след 31 декември 2023 г. не повече от вносен 50% руски нефт, след 31 януари 2024 г. не повече от вносен 25% руски нефт, от 1 март 2024 г. изцяло неруски нефт.

„Оптималните срокове, които представихме в предишния доклад, минимизират рисковете така че да няма никаква опасност от повишаване на цените на горивата при прекратяване на дерогацията. Със съкращаването на сроковете тези рискове се увеличават. Тази опасност нямаше да стои на дневен ред, ако в Народното събрание не бе внесен законопроект за прекратяване на дерогацията в тридневен срок“, категоричен е акад. Денков.

В отговор на журналистически въпрос премиерът подчерта, че взетите решения и предложената дата от 1 март 2024 нямат нищо общо с ротацията на кабинета.

„Тези решения са взети на база на експертно обсъждане на рисковете. Ако имаше политически елемент, щяхме да търсим преместване в мандата на госпожа Габриел. 1 март е все още в мандата на настоящото правителство“, заяви акад. Денков.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments