България ще направи всичко необходимо, за да запази „Старинен град Несебър“ в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО, заяви министърът на туризма Евтим Милошев по време на среща с помощник-генералния директор на ЮНЕСКО за култура Ернесто Отоне в Париж. Той подчерта, че страната ни активно изпълнява препоръките на Комитета за световно наследство, за да гарантира статута на Несебър като част от световното културно наследство.
Министър Милошев изрази благодарност за решението България да бъде домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство през 2025 г. и заяви, че страната ще работи усилено за организацията на този важен международен форум.
Културното наследство и туризма като приоритет
По време на срещата министър Милошев акцентира върху важността на културния туризъм за България.
„България, с хилядолетната си история, привлича все повече туристи от цял свят. Нашето богато културно наследство е ключов фактор за този интерес“, отбеляза той.
Той също така подчерта, че страната ни ще продължи да работи активно за включването на нови обекти, като Епископската базилика на Филипопол, в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО.
Нови проекти в подкрепа на културното наследство
Между България и ЮНЕСКО предстои да се работи по два важни проекта: създаването на Регионален център за подводно наследство в Созопол и изграждането на световен център за изкуства на о-в „Св. Св. Кирик и Юлита“ край Созопол. Тези проекти ще имат значителен принос за опазването и популяризирането на културното наследство в региона.
Министър Милошев подчерта, че островът съхранява уникални исторически слоеве, които с подкрепата на ЮНЕСКО могат да се развият и превърнат в културен център с международно значение.
България предприема сериозни стъпки за запазване на своята културна идентичност и наследство, като „Старинен град Несебър“ остава ключов обект в тази мисия. Усилията за развитие на културния туризъм и създаване на нови проекти, като Регионалния център за подводно наследство, допълнително утвърждават ангажимента на страната към опазването на световното наследство.
Рецепта от едно време: Как да приготвим хрупкава и вкусна царска туршия