Ръстът в жилищното строителство в големите градове е около 10%, коментира строителният предприемач инж. Георги Шопов пред „Euronews Bulgaria“.
Най-много на глава от населението се строи в Пловдив, София и Варна, като цените на жилищата ще продължат да нарастват, докато търсенето е по-голямо от предлагането.
Според Шопов, Пловдив е водещ в жилищното строителство, благодарение на промишлените зони и наличието на работни места, което води до увеличаване на населението и доходите на хората. Това показва какво трябва да направят кметовете и политиците, за да просперира един град – да създадат индустриални зони и осигурят препитание.
Шопов отбелязва, че през 1989 г. в София са строени 30 000 жилища годишно, докато сега най-големият пик е 14-12 000 жилища.
Жилището е стока, която през последните 30 години не спира да расте в цена, поскъпвайки с 3,5 пъти. Според Шопов, търсенето не може да се ограничи, но може да се увеличи предлагането чрез намаляване на административната тежест. Той подчертава, че са нужни 3 години, за да се издаде строително разрешение, и ако общината регулира териториите и изгражда инфраструктура, това ще помогне за увеличаване на предлагането.
Шопов отбелязва, че строителите следват регулационните и застроителни планове, направени от политиците и градоначалниците. Според него гневът на обществото често е насочен към изпълнителите, въпреки че те просто изпълняват зададените планове.
Относно качеството на строителството, Шопов твърди, че то не е по-лошо от това в Западна Европа и дори често е по-високо. Той подчертава, че качеството на строителството преди 1989 г. е много по-ниско от сегашното, като пример дава разликата между панелните сгради и новите жилищни кооперации.
Шопов посочва, че потребностите на хората са се променили през последните 20 години. Преди тристаен апартамент под 110 кв.м. е бил немислим, докато сега хората предпочитат апартаменти под 90 кв.м., тъй като това съответства на доходите им. Въпреки че живеем по-натясно, изискванията към качеството са значително повишени.
[…] […]
[…] […]
[…] […]