Миналата седмица началникът на затвора в Ловеч ст. комисар Розалина Ганекова е била освободена от длъжността си, след подадено от нея заявление за напускане. В първия работен ден на тази седмица правосъдният министър Крум Зарков лично посети мястото за лишаване от свобода, откъдето разпореди на главния директор на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ /ГДИН/ да се предприемат спешни мерки за подобряване на материално-битовите условия в затвора Ловеч, както и за своевременното окомплектоване на ръководния състав.
В медийното пространство се появи информация, че е бил оказан натиск от страна на лице с власт да бъде отстранена Ганекова. Провокирани от твърденията и от внезапната инспекция на правосъдния министър, от Искра.бг потърсихме за коментар председателя на Управителния съвет на Синдиката на служителите в затворите в България /ССЗБ/ Ясен Тодоров. Той обясни, че не може да потвърди тази информация, но въпросните слухове са достигнали и до тях.
„И ние чухме тази версия, но трябва да изходим оттам, че едно от основните ни искания е да прекратим шуробаджанащината в тази дирекция, да има по-голяма прозрачност в конкурсите, въпреки че ние нямаме възможност да участваме в конкурси за ръководни длъжности. Това си е работа на дирекцията, но се наблюдава, че се слагат така наречените удобни служители на възлови позиции“, уточни той, добавяйки, че вече се чуват различни имена на хора, които евентуално ще заемат поста.
Розалина Ганекова зае поста директор на затвора в град Ловеч от ноември 2016 г. до 10 март тази година. По думите на Тодоров служителите, които са членове на ССЗБ, са били доволни от работата и дори са подкрепили предложението да й бъде връчен плакет за висок принос и подкрепа в развитието на синдиката, нравствен стоицизъм и заслуги за развитието на социалното сътрудничество в системата на затворите.
По време на проверката на правосъдния министър е било установено, че по отношение на организацията по надзорно-охранителната дейност не са били предприети необходимите действия за свеждането до минимум на положения извънреден труд от служителите на затвора в Ловеч. Тодоров коментира и този казус така:
„Ловеч е голям затвор, в който има над 500 лишени от свобода. Тези лишени от свобода често боледуват. В затвора има болница, където се изпращат от съседните затвори хора за лечение, но когато самото болнично лечение не може да предостави лечение, лишените от свобода бъдат извеждани във външни болнични заведения и фактически оттам идва натрупването на извънреден труд. Това не е нещо, което е в ресора на началника на затвора. Когато докторът каже, че трябва да се осигури лечение, началникът на затвора трябва да назначи съответната охрана. Той няма морално право да маха служители от надзорно-охранителния състав, за да ги изпраща в болницата. Реално може би от дирекцията това искат, защото с този ресурс, с който разполагат с надзирателите, те не могат да покриват всичко.“
Щом се трупа извънреден труд, това означава, че има нужда от още служители, категоричен е Тодоров.
Очаквайте продължение, в което председателят на ССЗБ обяснява пред Искра.бг до какви проблеми е довела реформата с промяната на работното време на надзирателите в затворите.
Slavi Hadjiev lepnete, shefa na dp zatv.delo v lovech. Korumpiranido kraen predel s gicka.
Аз немога да разбера .. Какво пречи извънредния труд .. Толко ли им е акъла на наще министри .. Че няма как да стане без извънреден труд .. За слава родино и на хората им писна да работят е така дойде някоя машина като наш крумчо .. Да човека е умен .. интелигентен .. Но няма грам понятие как се оправлява затвор и как издържат надзирателите .. Смешна работа … Тва не е полицията навън сред хора .. Тва е постоянна работа с лишени от свобода..Което оказва доста доста проблеми и си оказва влиянието .. Повечето се побъркват и затъпяват..Но… Прочети още »
този дето толко коментира как го повишиха? С какви връзки парадираше? Как топи свои колеги за да се доиздигне?
Схеми