Представител на властите в Либия отхвърли вината за наводнението

0
44
Либия
Либия. Снимка: International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies, Facebook

Официален представител на властите в източна Либия отрече твърденията, че на много от загиналите при опустошителните наводнения миналия уикенд е било казано да останат по домовете си. Отман Абдул Джалил, говорител на базираното в Бенгази правителство, коментира пред „BBC“, че войниците са предупредили хората в град Дерна да бягат. Той отрече категорично на хората да е казано да не се евакуират, но призна, че някои от тях може да са почувствали заплахата за преувеличена.

Междувременно екипи на „BBC“ в Дерна казват, че хуманитарните служители все още не са пристигнали в града. Журналисти са станали свидетели на бурна активност в центъра на населеното място, където е имало спасители, екипи с линейки и съдебномедицински екипи, работещи за идентифициране на мъртвите, но е нямало много признаци за големи международни агенции за помощ.

Говорител на една организация обясни, че опитът им да се координират с властите в страната е „кошмар“. Ситуацията се усложнява още повече от факта, че наводненията са унищожили ключова инфраструктура, като пътища и телекомуникационни системи.

Броят на загиналите, които са потвърдени, варира от около 6000 до 11 000 души. Тъй като още много хиляди все още са в неизвестност, кметът на Дерна предупреди, че общият им брой може да достигне 20 000. На „BBC“ е било съобщено, че телата на някои от жертвите са били изхвърлени на брега на повече от 100 километра от Дерна, след като са били отнесени в морето.

Говорител на хуманитарната агенция на ООН /OCHA/ Йенс Лаерке заяви пред „BBC“, че все още има оцелели и трупове под развалините и че ще мине известно време, преди да научат истинския брой на жертвите.

„Опитваме се да не допуснем второ бедствие там. От решаващо значение е да предотвратим здравна криза, да осигурим подслон, чиста вода и храна“, каза той.

Повече от 1000 души досега са били погребани в масови гробове, пише в доклад на ООН. Световната здравна организация /СЗО/ поиска от работниците при бедствия да спрат тази практика, тъй като прибързаното погребване в масови гробове може да доведе до дълготраен психически стрес за скърбящите членове на семейството.

Припомняме, че хиляди хора загинаха, когато два язовира бяха разрушени след бурята Даниел в неделя, отмивайки цели квартали в Средиземно море. Оцелелите са описали ужасяващото бягство и хора, пометени пред очите им.

Твърди се, че фрагментираната политическа ситуация в страната усложнява възстановяването на щетите. Либия е разделена от две съперничещи си правителства – с подкрепяната от ООН администрация, базирана в столицата Триполи, и съперничещата, подкрепяна от Египет, базирана в Бенгази. Разпространява се твърдението, че двата срутили се язовира не са били добре поддържани и нарастват призивите за спешно разследване как наводнението е станало толкова катастрофално. Има и противоречиви доклади дали – и кога – на хората е било казано да напуснат домовете си. Местни жители споделят, че са получили смесени послания от двете съперничещи си правителства дали да останат или да напуснат.

Гума Ел-Гамати, либийски академик и ръководител на партията Taghyeer, заяви, че хората в зоната на наводнението е трябвало да бъдат евакуирани, но „напротив – казано им било да останат на място, в домовете си и да не излизат“ .

Същевременно кметът на Дерна обяви пред арабския новинарски канал Al-Hadath, че той „лично е наредил евакуацията на града 3 или 4 дни преди бедствието“. „BBC“ не успя да провери твърденията му.

Има също твърдения, че официални лица са се обърнали към либийската телевизия в неделя вечерта и са наредили на хората да останат по домовете си заради лошото време. Но същият служител, Осман Абдул Джалил, отрече това.

Твърде рано е да се припише със сигурност силата на тази буря на покачващите се глобални температури. Смята се обаче, че изменението на климата увеличава честотата на най-силните бури в света. Проф. Лиз Стивънс, експерт по климатичните рискове и устойчивостта в университета в Рединг в Обединеното кралство, каза, че учените са уверени, че климатичните промени зареждат супер валежите, свързани с такива бури. Вчера служителят на ООН Мартин Грифитс каза, че бедствието е „мащабно напомняне“ за изменението на климата и предизвикателството, което представлява.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments