Представители на стари врачански родове ще възродят уникалната за града архитектура, предава „NOVA“. Началото на каузата поставя Светла Буюклийска, която след успешна световна кариера като цигулар се завръща в родната Враца. Тя е наследник на стар тамошен род, датиращ от преди 250 години.
„Бяхме всичките представители на най-старите врачански фамилии. На срещата дойдоха големите индустриалци от миналото – братя Савови, Стубленски, от Бобошевския род, Пърпови, Гладнишки, Евстатиеви. И просто седейки обменяхме мисли и се загледахме в олюпените фасади на една от знаковите улица за града”
Покрай разговори за родовата памет и голямата страст, с която техните деди са създали град като крепост за идните поколения, групата мъже и жени спонтанно решават да създаде „Сдружение за опазване на старите къщи във Враца“. Скоро след това към тях се присъединяват представители на по-новите семейства.
Идейният проект бил повече свързан с консолидирането на общественото мнение около това да се съхрани уникалната за Северозападна България архитектура, отколкото с печеленето на средства. Членовете търсят подкрепа от всички нива на държавата като основната цел е опазването на българската история. А аритектурната особеност на къщите във Враца, считат за неразривно свързани с националната култура, индустрия, търговия и политика на страната.
„Бобошевската къща е на Цветко Бобошевски, който е бил регент, значителен политик след Освобождението. След нея е Остриковата къща на известния писател Иван Остриков. Неговата дъщеря също е писател.”
Общият брой на домовете от архитектурния фонд на града, стремящи се към простор и височина на помещенията, наброява 90. Те обикновено са комбинация от жилищни помещения, разположени предимно на горния етаж и площи, свързани със занаята на фамилията, която ги е построила.