Предстои ли на икономиката на САЩ „меко приземяване“?

0
46
Високи лихви. Снимка: Pixabay.
Високи лихви. Снимка: Pixabay

Може ли американската икономика да постигне широко рекламираното „меко приземяване? Докладът за заетостта за ноември ще даде някои признаци за това дали този неуловим сценарий се приближава, съобщава „Асошиейтед прес“.

Много от последните икономически данни са окуражаващи. Компаниите обявяват по-малко свободни работни места, а американците сменят работата си по-рядко, отколкото преди една година – тенденции, които обикновено забавят растежа на заплатите и инфлационния натиск. Наемането на персонал се забавя, а нарастването на цените е значително по-умерено.

Всичко това означава, че Федералният резерв може да има все по-големи шансове да сведе инфлацията до целевото равнище от 2% годишно, без да предизвика дълбока рецесия – общоприетото определение за „меко приземяване“.

И все пак това усилие не е лишено от рискове. Икономиката може да се забави дотолкова, че да изпадне в рецесия. Равнището на безработица, което в началото на годината беше изключително ниско – 3,4%, оттогава се повиши до 3,9%, тъй като все повече американци се отдадоха на задачата да търсят работа и не я намериха веднага. Броят на хората, които получават помощи за безработица, макар и все още да е малък, се е увеличил. През по-голямата част от тази година наемането на служители беше съсредоточено само в няколко сектора – по-специално здравеопазването, ресторантьорството и хотелиерството и държавното управление – а не в цялата икономика.

Според проучване на FactSet, проведено сред икономисти, докладът на Министерството на труда на САЩ за заетостта през ноември се очаква да покаже, че работодателите са създали 172 500 работни места през миналия месец. Това би надвишило с малко увеличението от 150 000 работни места през октомври.

Въпреки това ноемврийското увеличение ще бъде преувеличено от добавянето на членове на Обединените автомобилни работници, както и от холивудските актьори, чиито стачки приключиха през октомври и които се върнаха на работа през ноември. Очаква се тяхното завръщане да допринесе за около 40 000 от увеличението на работните места през ноември.

Наемането на персонал се забави, тъй като рязкото повишаване на лихвените проценти от страна на Фед повиши разходите по заемите за потребителите и предприятията, като потисна продажбите на жилища, автомобили, уреди и други скъпи покупки и инвестиции. От август до октомври ръстът на работните места е средно 204 000 месечно, което е рязък спад в сравнение със средния ръст от 342 000 през същия тримесечен период на 2022 г.

Въпреки че нивото на безработица в страната остава сравнително ниско, икономистите все пак се притесняват, че повишаването на нивото може да се самоизяжда: Безработните хора са склонни да намалят разходите си, което забавя икономиката и кара други предприятия също да освобождават служители. Според едно от правилата, ако процентът на безработните се повиши само с няколко десети от процентния пункт, това би означавало начало на рецесия.

И все пак, ако данните наистина започнат да сочат към рецесия, председателят на Фед Джером Пауъл може да даде сигнал, че централната банка скоро ще намали лихвите, за да понижи разходите по заемите. Подобно послание вероятно би разпалило рали на финансовите пазари и потенциално би стимулирало икономиката.

Засега повечето анализатори предлагат положителни перспективи за по-бавен, но все пак стабилен растеж и отслабване на инфлацията. Очаква се икономиката да се разшири със скромните 1,5% годишно през последните три месеца на тази година, което е спад спрямо изгарящия темп от 5,2% през тримесечието юли-септември. По-слабият растеж би трябвало да спомогне за намаляване на инфлацията, като същевременно поддържа умерен темп на наемане на персонал.

Икономиката продължава да се разширява дори след като Фед повиши 11 пъти основния си лихвен процент – от почти нула през март 2022 г. до около 5,4%, най-високото равнище от 22 години насам. Агресивният темп на тези повишения направи ипотеките, автомобилните кредити и бизнес заемите много по-скъпи.

В същото време инфлацията се срина от пика от 9,1% през юни 2022 г. до едва 3,2% през миналия месец. А според друг измерител на инфлацията, който Фед предпочита, през последните шест месеца цените са нараснали само с 2,5% на годишна база – не много под целта на централната банка.

Подобен напредък подхрани спекулациите на финансовите пазари, че Фед може скоро да намали референтната си лихва, може би още през март. Според цените на фючърсите, проследявани от CME FedWatch, търговците на Уолстрийт очакват пет понижения на лихвите през следващата година. Повечето икономисти предвиждат по-малък брой.

Кристофър Уолър, ключов служител на Фед, който обикновено подкрепя по-високите лихви, засили очакванията на пазарите миналата седмица, когато предположи, че ако инфлацията продължи да спада, Фед може да намали лихвите още през пролетта.

Пауъл обаче се противопостави на подобни спекулации миналия петък, когато заяви, че е „преждевременно да се заключи“, че Фед е повишил референтната си лихва достатъчно високо, за да потисне инфлацията. И добави, че е твърде рано да се спекулира за това кога Фед може да намали лихвите.

Но Пауъл също така заяви, че лихвените проценти са „доста навлезли“ в рестриктивна територия, което означава, че те очевидно ограничават растежа. Много анализатори възприеха тази забележка като сигнал, че Фед е приключил с повишаването на лихвите.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments