Дипломатическите преговори между регионалните съперници Иран и Саудитска Арабия, водени с посредничеството на Багдад, са били замразени главно поради твърденията на Техеран, че сунитското кралство е изиграло важна роля в предполагаемото подстрекаване на масовите антиправителствени протести, които се провеждат в Иран през последните месеци, разкриха иракски високопоставени лица, предава „The APNews“.
До момента преговорите бяха приветствани като пробив, който ще благоприятства потушаването на напрежението в региона. Миналия месец след встъпването си в длъжност новият министър-председател на Ирак Мохамед Шиа ал-Судани заяви, че страната му е била помолена да продължи да съдейства за улесняване на диалога. Според иракските високопоставени служители обаче очакваният шести кръг от дискусии, чийто домакин трябваше да бъде Багдад, не е насрочен, тъй като Техеран отказва да се срещне със саудитски представители, докато яростните протести в Иран продължават вече четвърти месец.
„Преговорите между Иран и Саудитска Арабия са в застой и това ще има отрицателно въздействие върху региона като цяло.„, заяви Амер ал-Файез, иракски депутат и член на парламентарната комисия по външни отношения.
По време на първото си официално посещение в Техеран през ноември Мохамед Шиа ал-Судани демонстрира интерес към възобновяването на преговорите и спомена, че скоро ще пътува до саудитската столица Рияд. В отговор на това обаче иранските лидери са заявили, че няма да се срещнат със свои саудитски колеги, тъй като обвиняват кралството, че подкрепя мащабните протести в Иран чрез финансирани от Саудитска Арабия медийни канали, твърди високопоставен служител, който е член на управляващата в Ирак коалиция „Координационна рамка“ – съюз на политически групи, подкрепяни предимно от Иран.
Явният отказ на Иран да продължи преговорите е неуспех за Мохамед Шиа ал-Судани, който се надяваше, че продължаващият саудитско-ирански диалог ще позволи на Ирак да засили ролята си на регионален посредник. Спирането на дискусиите може да има сериозни негативни последици, тъй като двете държави подкрепят противоположни сили в няколко конфликта в Близкия изток, включително в Сирия и Йемен, където Иран подкрепя бунтовниците хути, сражаващи се срещу кралството. Иран обвинява открито Саудитска Арабия, че финансира базирания в Лондон новинарски канал „Иран интернешънъл“ (Iran International), който подробно отразява протестите, избухнали в Иран в средата на септември. Каналът е собственост на „Volant Media U.K.“, като управленският екип включва саудитски акционери, свързани със саудитското кралско семейство.
Според иракски служител в Министерството на външните работи Техеран е бил раздразнен и от съвместното изявление, публикувано след арабско-китайската среща на върха в Рияд миналата седмица. В изявлението Саудитска Арабия и Китай заявиха, че са се споразумели да засилят съвместното сътрудничество за гарантиране на мирния характер на иранската ядрена програма, като същевременно призоваха Иран да спазва принципите на добросъседство и ненамеса във вътрешните работи на държавите. Китай е дългогодишен икономически партньор на Иран, като двустранните отношения са съсредоточени върху енергийните нужди на Пекин, но включват и продажби на оръжие. Задълбочаващите се връзки между страните се разглеждат и като стратегическа регионална противотежест на Съединените щати и техните съюзници. Техеран се опасява, че подобряването на икономическите връзки между Пекин и Рияд може да наруши това статукво, твърдят иракски служители.
Иран твърди още, че протестите са организирани от чуждестранни агенти, включително от САЩ и техните регионални съюзници. В началото на протестите Техеран обвини кюрдските опозиционни групи, които са в изгнание в Ирак, че подклаждат демонстрациите и внасят оръжия в Иран, без да предостави доказателства за тези свои твърдения. Малко след това Иран нанесе ракетни удари в Северен Ирак, насочени към базите на партията, при което загинаха най-малко десетина души. Кюрдските опозиционни групи отхвърлиха твърденията на Техеран, че са внасяли оръжия в Иран, и заявиха, че участието им се ограничава само до солидарност с протестиращите, особено в кюрдскоговорящите региони на Иран, както и до повишаване на осведомеността в световен мащаб.
Понастоящем Иран продължава да оказва натиск върху Ирак за прилагане на по-строг граничен контрол. Темата е била повдигната отново по време на посещението на ал-Судани в Техеран, съобщиха високопоставени служители. Ирак е разположил специализирани гранични сили в района близо до границата си с Иран. Силите са съставени предимно от кюрдски военнослужещи, като целта е да се избегне обостряне на напрежението с правителството на северния полуавтономен кюрдски регион в Ирак.