„Време е да платим за мерките, които набелязаха отделни групи. Да не се пипат данъците, но да започнем да ги събираме.“
Това обяви Асен Василев в началото на преговорите в сектор „Финанси“, които текат в момента. В тях участват експерти от „Продължаваме промяната“, БСП, „Има такъв народ“ и „Демократична България“.
Първи приоритетите си представиха социалистите. Румен Гечев обяви, че фискалната политика е още по-важна от другите страни-членки на ЕС, защото имаме забранена парична политика.
„Когато обсъждаме фискалната политика искаме това да става на базата на сравнителен анализ с нашите партньори – какво трябва да вземем и да пречупим през нашата конкретна действителност. Ние трябва да говорим не само за балансиране на бюджета, но бюджетната политика трябва да се разглежда като част от общата икономическа политика. Трябва не само да издържаме социалнослабите, но и да регулираме икономиката“, коментира той.
По отношение на бюджетните разходи Гечев каза, че трябва да се съобразяваме с европейските практики. И допълни:
„В последните години се наблюдаваше свиване, което е необяснимо. Ние считаме, че увеличението на делът на бюджета в БВП трябва да става постепенно за няколко години. Това в момента става принудително заради коронавируса. Второ, по отношение на бюджетния дефицит страните от ЕС имат дефицити, които се засилиха и това, което прави впечатление е, че в условията на криза не се поколебаха развити икономики рязко да увеличат бюджетните си разходи в стремеж не само да решат социални проблеми, но и да помогнат на бизнеса си. Ние не считаме, че не трябва да следваме техния пример, защото се намираме в условията на ограничения и резките увеличения крият опасности. Но бихме подкрепили дефицит между 4 и 5% за 2022 година.“
Гечев подчерта още, че при COVID криза и смяна на правителството разместването на данъците ще създаде проблеми, но трябва да се помисли дали може да се наложи диференцирана ставка на Данък добавена стойност, защото има само две страни в ЕС, които нямат диференцирана ставка и това са Дания и България.
„Същото касае и облагането. Ние предлагаме в бъдеще да се въведе система на семейно подоходно облагане, за да облекчим младите семейства, които отглеждат деца“, каза още той.
Стремежът на БСП е още да се направи пенсионната система по-самостоятелна, защото в момента над 60% от средствата за пенсии идват от държавния бюджет. Социалистите предлагат и да се въведе необлагаем минимум на един родител за сумата от 550 лева за всяко дете до навършване на 18 години. Това ще струва на бюджета около 845 милиона лева годишно.
„С оглед на демографската криза 6500 лева еднократна помощ за всяко второ и трето дете при условие, че поне единият родител се е осигурявал не по-малко от 24 месеца назад. Тази мярка ще обхване около 9000 родителя и ще струва около 171 милиона лева“, предложи още Гечев.
БСП предлага и младежите до 26-годишна възраст да не плащат данък върху доходите като стимул да не напускат България. Това ще струва на бюджета около 121 милиона лева годишно. Социалистите искат и максималният осигурителен доход да бъде увеличен от 3000 на 3600 лева и да бъдат осигурени безплатни ясни и детски градини, което ще струва около 100 милиона лева годишно.
От „Има такъв народ“ обявиха, че институциите започват да мерят ефикасността си чрез това колко средства са успели да получат, а не да измерят ефекта от своите дейности. Тези ведомства се чувстват отговорни пред професионални и секторни организации според тях.
Затова те искат да се постигне по-висока ефективност на публичните разходи и да се прекратят програмите, които не изпълняват заложените в тях цели.
„В момента се носи колективна безотгороност затова трябва да се направят законодателни промени, за да се носи персонална отговорност“, категорични бяха от ИТН.