Предстои преговарящите от Обединеното кралство и ЕС да дадат нов тласък в опитите за постигане на споразумение относно търговските си отношения след Брекзит, като двете страни се съгласиха да положат допълнителни усилия, за да намерят компромис. Източник от Обединеното кралство заяви, че „процесът все още може да завърши с успех„, но Борис Джонсън предупреди, че най-вероятният резултат е да не се стигне до сделка, пише „BBC“.
Крайният срок за приключване на преговорите трябваше да бъде вчера, но премиерът и председател на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен се съгласиха той да се удължи. Двамата обсъдиха главните неразрешени въпроси по време на своите „конструктивни“ дискусии. Те се съгласиха преговорите да продължат в Брюксел, за да стане ясно дали може да се постигне споразумение дори на този късен етап.
Високопоставените лица не уточниха колко дълго ще продължат тези последни преговори, но крайният срок е 31 декември, тъй като трябва да се даде достатъчно време на парламентите на Обединеното кралство и на Европейския парламент да гласуват за всяко ново предложение, която се даде преди изтичането на този срок. Главният преговарящ по въпросите за Брекзит за ЕС – Мишел Барние ще проведе дискусии с посланиците на 27-те държави-членки в Брюксел по-късно днес.
Основните препятствия в преговорите са относно риболовните права, равнопоставеността на предприятията и начинът, по който трябва да се контролира всяко споразумение. Обединеното кралство и ЕС водят преговори за търговско споразумение след Брекзит от март досега, като се опитват да постигнат такова преди изтичането на т.нар. „Преходен период“ на 31 декември. Ако не се постигне търговска сделка, трябва да бъдат въведени тарифи – такси върху стоките, които се купуват и продават между двете страни, което на свой ред ще доведе до драстично покачване на цените на някои продукти. След съвместно изявление вчера, Урсула фон дер Лайен заяви:
„Въпреки изтощението след почти една година преговори, въпреки факта, че крайните срокове са били пропускани отново и отново, ние смятаме, че в този момент е отговорно да направим допълнителни усилия.“
По-късно Джонсън коментира, че „където има живот, има и надежда„, добавяйки, че Обединеното кралство „със сигурност няма да се отдалечи от преговорите„. „Доколкото виждам, има някои сериозни и много сложни въпроси, които в момента отделят Обединеното кралство от ЕС и най-доброто нещо, което трябва да се направи сега да се приготвим да търгуваме при условията, определени от Световната търговска организация.“, каза още той.
Рейчъл Рийвс от Лейбъристката партия приветства продължаването на преговорите и заяви, че най-лошият резултат би бил преговорите да се провалят и да не се стигне до споразумение до 1 януари.
Предстои преговорите да продължат в Брюксел, като фокусът ще бъде върху това колко стриктно Обединеното кралство трябва да се придържа към икономическите разпоредби на ЕС в бъдеще. ЕС е решен да попречи на Обединеното кралство да получи това, което смята за несправедливо предимство по отношение на безмитния достъп до пазарите – без да плаща данъци върху стоките, които се купуват и продават, като същевременно определя свои собствени стандарти за продукти, права за заетост и бизнес субсидии.
Твърди се, че ЕС се е отказал от идеята за официален механизъм, който да гарантира, че двете страни са в крак със стандартите на другата страна, но сега е готов да приеме различията в мисленето от страна на Обединеното кралство по някои въпроси – при условие че се въведат предпазни мерки за предотвратяване на нелоялна конкуренция. Правата в областта на риболова са друга ключова област, която е обект на разногласия, като ЕС предупреждава, че без достъп до водите на Обединеното кралство за флотите на ЕС британските рибари вече няма да получат специален достъп до пазарите на ЕС, за да продават стоките си.
Обединеното кралство обаче смята, че всички операции, които се случва в собствените му води, както и по-мащабните му бизнес разпоредби, трябва да бъдат под негов контрол като суверенна държава. Националният съюз на земеделските производители също предупреди, че ще има „значителни смущения“ в сектора, ако Обединеното кралство не успее да постигне търговско споразумение с ЕС.
Междувременно Британският консорциум за търговия на дребно алармира, че обществеността ще трябва да плаща над 3 млрд. британски лири заради тарифите върху някои храни, което означава, че търговците на дребно няма да имат друг избор, освен да прехвърлят част от тези допълнителни разходи на своите клиенти.