Преговорите за увеличение на заплатите в здравеопазването продължават да буксуват, като синдикатите заплашват с протести, ако не бъдат удовлетворени техните искания. Медицинските работници настояват за увеличение на заплатите между 20% и 30%, но здравното министерство предложи да няма повишение. Работодателите също не са съгласни и с двата варианта.
От 1 юни Здравната каса трябваше да санкционира болниците, които не са постигнали заложените в колективния трудов договор възнаграждения, но нов договор все още не е подписан.
Медицинската сестра Гергана Балтънова, с над 20 години опит в реанимацията, споделя, че работи за малко над 1000 лева месечно, което е под нивата на изтеклия договор.
„Обидно е да говорим за пари в здравеопазването, когато трябва да полагаме грижи за тежко болни пациенти“, споделя тя пред „bTV“.
Болницата в Димитровград разчита на приходите от клинични пътеки, но управителят д-р Алдин Карагьозов обяснява, че за да достигнат нивата в колективния договор, ще са им нужни още 150 000 лева на месец при 300 000 текущи приходи.
„То се получава сума, която с 120 легла трудно може да се постигне. Да, може. И всички знаем как ги изкарват някои болници. Ние не сме магазин. Нямаме постоянен оборот. Какво, да се молим да има много болни, за да пълним болницата на 100%“, казва д-р Карагьозов.
Здравното министерство отчита, че под 1/3 от държавните и общински болници са достигнали заплатите от изтеклия договор и предлага увеличението да се отложи.
„Те са притеснени, лечебните заведения, че ако не биха могли да постигнат, подлежат на санкции, което е разписано и от 1 юни влиза в сила. Затова с НЗОК водим разговори да намерим изход от тази ситуация“, посочва служебният министър на здравеопазването Галя Кондева.
Здравната каса заявява, че до момента не са постъпили искания глобите за болниците да отпаднат. Без нов колективен трудов договор тези клаузи остават без действие и няма база, на която НЗОК да проверява лечебните заведения и да налага санкции. Синдикатите не са готови на отстъпки.
„Парите в здравната каса са увеличени последните две години повече от 30% за болнична дейност в лечебни заведения. Тоест пари се наливат, но защо не отиват, където трябва. Да стоим на същите заплати е неприемливо за КТ „Подкрепа“ и ще предприемем действия. Ако след 30 дни няма решение, или ще правим протести, или стачки“, коментира Росица Палешникова, председател на медицинска федерация „Подкрепа“.
Санкциите за болниците, които не са постигнали минималните възнаграждения, трябва да останат, категорични са профсъюзите.
Ролята на родителите: България с тревожна статистика за пушещите деца