Прекратиха мисията на плаващия кей за помощи в Газа

Мисията бе затруднена от метеорологични и технически проблеми

0
34
Проектът за пристанище в ивицата Газа
Военнослужещи от Сухопътните войски на САЩ и моряци сглобяват съоръжението за разпределение на доставки на плаващ кей край бреговете на Газа в подкрепа на операция „Нептунова утеха“. Източник: Wikimedia Commons

Американските военни прекратиха мисията си за експлоатация на временен плаващ кей за доставяне на повече помощи в ивицата Газа, след като тя бе затруднена от метеорологични и технически проблеми, както и проблеми със сигурността, съобщава „BBC“.

Доставките от Кипър сега ще се превозват с американски кораби до израелското пристанище Ашдод и след това ще се транспортират с камиони до северната част на Газа през контролиран от Израел пропускателен пункт, заяви заместник-началникът на Централното командване. Вицеадмирал Брад Купър настоя, че кеят е позволил „рязко увеличение“ на доставките на помощи, като отбеляза, че за два месеца са доставени повече от 9000 тона. Пристанището обаче е функционирало само около 20 дни и не е било в експлоатация от 28 юни поради лошото време.

ООН и други хуманитарни организации заявиха, че общата сума, доставена чрез кея, представлява малка част от помощта, необходима на 2,2 милиона палестинци в Газа. Те твърдят, че ежедневно са необходими 500 камиона с помощи и търговски доставки, които се равняват на 10 000 тона. Те също така последователно заявяват, а САЩ признават, че най-ефективният и ефикасен начин за доставяне на помощ в Газа е по сухопътен път.

Адмирал Купър коментира пред репортери, че мисията на кея е била „исторически безпрецедентна операция за доставка на помощи в активна бойна зона без американски ботуши на земята“. Той подчерта:

„Нашата оценка е, че временният кей е постигнал планирания ефект за рязко увеличаване на обема на помощта в Газа и гарантиране, че помощта ще достигне бързо до цивилното население в Газа. “

Купър също така заяви, че мисията е била икономически ефективна, като каза, че е струвала по-малко от първоначалната оценка от 230 млн. долара /177 млн. паунда/.

Адмиралът даде да се разбере, че Израел напълно подкрепя решението на САЩ да прекрати мисията на кея и да „премине“ към пристанище Ашдод, което се намира само на 30 км от северната част на Газа.

Сонали Корде от Бюрото за хуманитарна помощ на USAid потвърди:

„Основното предизвикателство, с което се сблъскваме в момента в Газа, е свързано с несигурността и беззаконието, които възпрепятстват разпределянето на помощта, след като тя влезе в Газа и стигне до контролно-пропускателните пунктове.“

САЩ твърдят, че плаващият кей за помощи в Газа скоро ще бъде затворен. 

Може ли плаващият кей на САЩ да подобри критичния канал за помощ в Газа?

Когато пристанът започна да функционира в средата на май, американският служител предполагаше, че той ще остане на мястото си до август или септември. След бурно време в края на май обаче четири десантни кораба, участващи в операцията, се откъснаха и бяха изхвърлени на брега. Части от кейовете също трябваше да бъдат отнесени в Ашдод за ремонт. През следващия месец цялата конструкция трябваше да бъде преместена в Ашдод още три пъти заради лошото време и поддръжката, преди американските военни да решат да прекратят мисията.

САЩ бяха принудени да опровергаят и фалшивите според тях съобщения в социалните медии, че Израел е използвал кея за мисия за спасяване на заложници в централната част на Газа на 8 юни. Въпреки това, произтичащите от това опасения за сигурността накараха Световната продоволствена програма на ООН да спре събирането на помощи от зоната за задържане до кея, което доведе до натрупването на хиляди палети с доставки. В крайна сметка бяха наети изпълнители, които да пренесат помощите в складове, за да не се развалят.

Миналата седмица президентът на САЩ Джо Байдън изрази разочарование от мисията на кея, като заяви:

„Надявах се, че тя ще бъде по-успешна.“

Байдън обяви, че кеят ще бъде построен през март в отговор на подкрепена от ООН оценка, която предупреждаваше, че гладът е „неизбежен“ в северната част на Газа.

В последната оценка от края на юни се казва, че наличните данни не сочат, че там е настъпил глад, като се цитира увеличаването на количеството храна и други помощи, които се допускат. Въпреки това тя предупреждава, че 495 000 души в Газа все още са изправени пред „катастрофални нива“ на глад и че „високият риск“ от глад ще продължи, докато трае войната между Израел и Хамас и докато се ограничава достъпът на хуманитарна помощ.

Представителите на ООН обвиняват за ситуацията израелските военни ограничения върху доставките на помощи, продължаващите военни действия и срива на закона и реда.

Израел настоява, че няма ограничения за количеството на помощта, която може да бъде доставена в и през Газа, и обвинява агенциите на ООН, че не успяват да разпределят доставките. Страната също така обвинява Хамас в кражба на помощи, което групировката отрича.

Построеният от САЩ кей в Газа се разпада. Ето как се стигна дотук и какво може да последва

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments