
Бизнесът с преместваемите обекти в Бургас е много доходоносен и според запознати се въртят милиони чрез него. Но има сериозни брожения в обществеността за начина, по който се провеждат търговете.
Проблемът не е нов. Той е от години. Самата процедура за отдаване под наем на местата за разполагане на преместваеми обекти е уредена в нарочна наредба, която е публична и с нея може да се запознае всеки на сайта на Община Бургас. През годините тази наредба е променяна многократно. Нейни разпоредби са обжалвани и са падали в съда.
Също така от години сред бургазлии се говори, че най-апетитните места се дават на определени личности или хора, които са свързани с тях, а другите, както каза Асен Василев, „Да го…“
Места за разполагане на преместваеми обекти се отдават и в Приморски парк. Но тук е важно да се подчертае, че в част от Морската градина на Бургас са разположени и паметници на културата. За да бъде поставен там преместваем обект, е необходимо специално разрешение от ресорното министерство.
Един от нашумелите случаи е този с Гъбката, която е разположена именно в Приморски парк в Бургас. Казусът придоби широка обществена популярност и влезе в съда. На последното заседание на магистратите е взето решение с дата 21 февруари 2025 година, в което се посочва, че неправомерно е бил постановен отказ за разполагане на преместваем обект „Гъбката“ в Морската градина на основание приемане на нова наредба за преместваемите обекти. Освен това преписката се връща на административния орган за произнасяне по искането на фирмата за поставяне на този обект. И не на последно място Община Бургас е осъдена да заплати разноските по делото на компанията – жалбоподател. С цялото решение на Административния съд в морския град можете да се запознаете ТУК.
Друг много интересен случай от тази година привлича вниманието. При него се отдава под наем площ за разполагане на преместваем обект от 15 квадратни метра за срок от 10 години отново в Приморски парк-Бургас. За целта е обявен публичен конкурс и е пусната заповед от кмета Димитър Николов от 11 март 2025 година за него.
Интересен е фактът, че за преместваем обект с въпросните малки размери от 15 квадратни метра изискванията, разписани във въпросната заповед за провеждането на конкурс, са изключително сериозни. Така например иска се идейна концепция за общо архитектурно решение на въпросния преместваем обект, който ще бъде поставян. Нещо повече. За въпросните 15 квадратни метра ползвателят се задължава да направи благоустрояване на прилежащата територия. Това трябва да бъде разписано в нарочна идейна концепция, която да бъде придружена с идеен ландшафтен проект, 3Д визуализации и обяснителна записка за видовете растителност и техния аранжимент, както и идея, видове и монтаж на осветителни тела и други.
Кандидатите ще трябва да представят и 3Д визуализации на поне три архитектурни детайла – паркови елементи които ще бъдат използвани при реализацията на парковото облагородяване на зоната и прилежащите ѝ площи, придружени с обяснителна записка за използваните материали и функция.
Иска се и макет на цялата зона в мащаб 1:50, съдържащ в себе си разположението на отделните архитектурни и паркови детайли.
„Концепцията следва да съдържа предложение за благоустрояване на цялата прилежаща зона под формата на подмяна и допълнение на съществуващото парково осветление, както и изграждането на допълнително ново такова по предложен от него проект. Укрепване, ремонт и благоустрояване на основите и видимите от плажа части на алеята, изцяло в полза на Община Бургас, предадени безвъзмездно като СМР дейности, както и благоустрояване и развитие на зелените площи, прилежащи към и около мястото, и тяхната последваща поддръжка за целия период на договора, отново в полза на Община Бургас, по предложен ландшафтен и идеен проект за паркова визия, със запазване и подобряване на архитектурния ансамбъл, приближавайки го към модерната и креативна визия“, се посочва още в заповедта за конкурса на Димитър Николов.
Кандидатите ще трябва да представят и още нещо, а именно идейна концепция, която да съдържа изчерпателна информация за извършваната дейност от обекта, както и описание на приноса на обекта за културата и арт-насоченост на зоната и град Бургас.
Запознати с конкурсите за отдаване на преместваеми обекти коментираха пред Искра.бг, че така заложените в заповедта на бургаския кмет условия са изключително тежки и то за площ от едва 15 квадратни метра. Нещо повече. Твърди се, че действията на местната управа не са случайни. Напротив. Всичко това се прави в услуга на определени лица, които искат да спечелят въпросния конкурс. А останалите, които тепърва ще се запознават с условията в заповедта, няма да имат необходимото време, за да си набавят въпросните документи, визуализации, планове и концепции, защото заповедта е пусната едва 16 дни преди крайния срок, а именно 28 март.
Всичко това дава основание на запознати да предполагат, че човекът, който ще спечели конкурса, е знаел предварително за тежките изисквания, които ще бъдат заложени и е имал време да ги изпълни. Но тук възниква важният въпрос кой ще следи дали наистина тези изисквания ще бъдат изпълнени или спечелилият кандидат е бил одобрен, без да са изпълнени изискванията на въпросната заповед на самия Димитър Николов.
В същото време много от търговците недоволстват от тази практика на общината за залагане на толкова тежки изисквания при отдаването под наем на площи за разполагане на преместваеми обекти и се надяват по-скоро да станем свидетели на коректност при разпределянето на площите, за да може повече желаещи да се възползват от възможността да участват и печелят конкурсите при равни условия с другите участници.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм
Глупак