Премиер на Австралия: Трябва да намерим общ език с Китай

0
149
Австралия
Снимка от Pixabay

Австралия и Китай трябва да намерят общ език въпреки различията си, тъй като икономическите отношения между двете страни са важни. Това заяви бившият австралийски премиер Джон Хауърд, цитиран от “CNBC News”В кулоарите на срещата в Сингапур Хауърд беше категоричен:

“Икономическите отношения между Австралия и Китай са много важни и в тези отношения има напрежение и те трябва да бъдат взети под внимание”.

Отношенията между двете страни бяха изпълнени с напрежение, тъй като Пекин започна разследване на някои видове внос на вино от Австралия миналия месец, след действия върху вноса на други суровини. Хауърд, който изпълнява длъжността министър-председател в периода 1996-2007 г. каза още:

Със сигурност не мисля, че по някакъв начин Австралия трябва да влезе в ситуация на отказ от отношенията си с Китай; За нас е много важно нашият износ на стоки (като) желязна руда, въглища и други подобни са много важни за австралийската икономика.”

Китай е един от ключовите търговски партньори на Австралия, като азиатската икономическа електроцентрала купува голяма част от суровините, произведени от Down Under.

Неотдавнашната спирала надолу в отношенията между Китай и Австралия беше предизвикана от призива на Канбера за международна проверка за произхода на коронавируса, за която за първи път се съобщи в китайския град Ухан.

Хауърд не спомена за разследването, но подчерта необходимостта Австралия да възприеме балансиран подход към отношенията си с Китай – дори когато напрежението между САЩ – най-близкия съюзник на Канбера – и Китай затихва. Той каза:

“Не мисля, че трябва да позволяваме да бъдем заставени кого да подкрепяме между Китай и САЩ. Можем да имаме добри отношения и с двете страни, макар и от различен вид, защото сме различни общества”.

“Виждам двустранните отношения между Австралия и Китай като нещо, за което трябва да се грижим и да го развиваме според нашите собствени специфични интереси, като винаги помним, разбира се, че сме част от група западни държави, които вярват в някои основни ценности”, добави Хауърд.

Вместо това Австралия и Китай трябва да намерят консенсус въпреки различните си истории и политически системи, каза той. И добави:

“Изключително важно е в тези трудни времена, особено на фона на пандемията, да вземем балансиран подход, да се опитаме да намерим области на общо съгласие”.

Що се отнася до проблемите, свързани със стоки като виното, Хауърд каза: 

“Оставете процеса да работи, нека не прекаляваме с драматизирането на някои от разликите, които се появяват”.

Китайският авторитарен режим – “факт от живота”

Според Хауърд въпреки че Китай е заел по-категорична позиция в международен план, откакто президентът Си Дзинпин встъпи в длъжност, неговата вътрешнополитическа система не се е променила толкова много – просто сега се прилага по-строго, отколкото в миналото. Ето и какво каза той по темата:

“От 1949 г. Китай е авторитарна държава, управлявана от Китайската комунистическа партия, и това е факт от живота, трябва да работим в рамките на тази реалност”.

И добави:

“Не можете да очаквате държава, която има принципно различна политическа система, да се съгласи да промени тази система, трябва да живеете с това – без да отстъпвате, разбира се, каквото и да е основание за неща, които са важни за нашите собствени ценности”.

Така че, вместо да осуетява икономическите връзки между двете страни, Австралия трябва да работи, за да запази основните си ценности, като същевременно запази взаимните ползи от икономическите отношения с Китай. Хауърд беше категоричен:

“Това е нещо повече от здрав разум, това е въпрос на дългосрочна разумна политика”.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments