Страната ни има голям потенциал за растеж и сътрудничеството с Европейската банка за възстановяване и развитие /ЕБВР/, като това ще помогне на икономиката ни да бъде още по-конкурентоспособна и иновациите да станат главна движеща сила. Експертизата на банката е изключително важна, за да отключи България пълния си капацитет, възползвайки се максимално добре от възможностите на европейското финансиране по линия на Националния план за възстановяване и устойчивост /НПВУ/, на фондовете на Европейския съюз /ЕС/ заедно с националното финансиране. Това стана ясно по време на разговор между премиера акад. Николай Денков и директорите на ЕБВР за редица страни, включително Финландия, Япония, САЩ, Турция, Израел, Словения и България.
Представителите на ЕБВР се запознаха с приоритетите на кабинета и по-специално с целенасочената му работа за членството ни в Шенген, еврозоната и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие /ОИСР/. Отбелязана е била и дейността в енергийната сфера и за транспортната, железопътната и дигиталната свързаност в региона.
„Имаме куража да се занимаваме с въпроси, които са били отлагани с години“, посочи премиерът.
На срещата са били изтъкнати още добрите условия за правене на бизнес в България и очакванията за още по-голям инвеститорски интерес към държавата ни с оглед на перспективите за пълното ни интегриране в ЕС.
ЕБВР е един от значителните инвеститори в България. От началото на дейността си до 31 юли банката е вложила близо 4,5 млрд. евро за 284 проекта в нашата страна в областта на устойчивата инфраструктура, финансите, индустрията, търговията и агробизнеса. През май 2022 г. е бил подписан Меморандум за разбирателство между българското правителство и ЕБВР относно подкрепа за изпълнение на проекти, финансирани чрез европейските фондове за периода 2021-2027 г., включително по НПВУ. Потенциалните сфери, в които ЕБВР ще осигурява техническа помощ по еврофондовете, са: подобряване на конкурентоспособността на частния сектор, подкрепа за изпълнение на инфраструктурни проекти, за реформи и декарбонизация на енергийния сектор, финансови инструменти, подготовка и изпълнение на реформи в публичния сектор.
В разговора са участвали още също вицепремиерът Мария Габриел и финансовият министър Асен Василев.