Премиерът Борис Джонсън заяви, че дължи живота си на здравните работници

0
91
Премиерът на Великобритания Борис Джонсън. Снимка: U.K. Government/ Wikimedia Commons
Премиерът на Великобритания Борис Джонсън. Снимка: U.K. Government/ Wikimedia Commons

55-годишният министър-председател на Великобритания Борис Джонсън благодари на медиците от лондонската болница „Свети Томас“, където продължава да се възстановява от COVID-19, след като прекара три дни в интензивното отделение на болницата, пише „BBC“.

Новината бе обявена, след като в неделя Великобратния се доближи до психологическата граница от 10 000 случая на заразени. В неделя в страната бяха регистрирани 917 смъртни случая, свързани с новия коронавирус, с което броят на жертвите достигна 9 875.

Министрите продължават да призовават хората да останат по домовете си по време на великденските празници, въпреки топлото и слънчево време, с цел да се ограничи разпространението на вируса.

В първото си публично изявление след изписването си от интензивното отделение в четвъртък Борис Джонсън отправи благодарности към лекувалите го медици, коментирайки:

“Няма как да им се отблагодаря. Дължа им живота си.”

Министърът на вътрешните работи на Великобритания Прити Пател коментира по време на редовния брифинг на правителството, че министър-председателят се нуждае от “време и пространство, за да си почине и възстанови”.

Политическият кореспондент на “BBC” Бен Райт информира, че “Даунинг стрийт“ не желае да спекулира кога министър-председателят ще бъде изписан от болницата и кога ще се върне към служебните си задължения, като към момента няма изгледи да се случи скоро.

“Докато през идните седмици министър-председателят се възстановява, министърът на вътрешните работи Доминик Рааб ще продължи да го замества, като също така ще ръководи и срещата на министрите относно ефективността на ограничителните мерки в страната.”

За втори пореден ден броят на починалите от новия коронавирус в страната надмина 900 души, като жертвите в петък 17:00 местно време достигнаха 917. Броят на смъртните случаи от събота беляза лек спад спрямо 980-те починали през предходния ден.

По думи на ръководителя на статистическите данни към “BBC News” Робърт Къф ръстът на смъртните случаи от последните дни е в застой, но е прекалено рано да се стига до заключения относно развитието на пандемията.

“Има известно забавяне на информацията от уикенда, като е възможно регистрираните по време на банкерския празник смъртни случаи да бъдат включени в статистиката от следващата седмица”, обясни Къф.

Вероятно в пикове и спадове в общатата статистика да се дължат на въпросното информационно забавяне, а не на реални промени в развитието на заразата. Също така статистиката не включва възрастни хора, починали в старчески домове.

Междувременно група британски депутати изиска парламентът да бъде свикан спешно във виртуална форма – чрез видеовръзка и дигитално гласуване, за да може правителството да продължи да отчита дейността си във връзка с овладяването на кризата.

Лидерът на лейбъристите сър Кийр Стармър пожела спешни разговори с лидера на консерваторите Джейкъб Рийс-мог и говорителя на партията сър Линдзи Хойл, за да обсъдят планираното за 21 април възстановяване на работата на парламента.

По думи на сър Стармър лейбъристката партия подкрепя “много от мерките”, наложени от правителството, но има списък с въпроси, “на които трябва да бъде отговорено”.

Сред опорните точки са повече яснота относно изхода от карантината, информация относно “увеличеното тестване за коронавирус”, както и проблемът със защитното облекло за здравните работници на първа линия.

Говорителят на Рийс-мог коментира, че парламентът ще се върне на работа на 21 април, като се предприемат технически мерки, които да се обсъдят от правителството, говорителят на правителството и народните представители.

Разпространението на коронавируса във Великобритания премина редица мрачни психологически бариери, като задминаването на 10 000 смъртни случая може би е най-шокиращата от тях. В страната има позитивни сигнали за забавяне ръста на заболелите, дължащо се в голяма степен на мерките за социална дистанция.

Същевременно обаче броят на смъртните случаи може да се повиши, тъй като заразилите се от преди три-четири седмици може да не оцелеят.

Учените отдавна предупредиха правителството за възможно забавяне между ефекта от ограничителните мерки и реалното му отражението в статистиките.

Очакванията на база текущите тенденции са, че пикът може би ще бъде достигнат в период от една до две седмици, като никой не може да уточни колко време ще е нужно, докато броя на жертвите започне да намалява. В голяма степен всичко зависи от реакцията на обществото, което към момента проявява разбиране и сътрудничество.

По време на брифинга от събота министърът на вътрешните работи Пател обяви, че съжалява, “ако хората чувстват, че правителството не е съумяло” да осигури нужното защитно облекло за здравните работници, борещи се с коронавируса.

Извинението бе отправено, след като медици информираха, че все още не им е представено нужното защитно облекло за безопасно лекуване на COVID-19 пациенти.

Министърът на здравеопазването Мат Ханкок информира по-рано, че от началото на пандемията досега са починали 19 медици.

Превод: Ивайло Йотов

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments