Премиерът на Канада Джъстин Трюдо подаде оставка след почти десетилетие начело на Либералната партия и страната, съобщи BBC. Трюдо каза, че „тази страна заслужава истински избор“ на следващите избори, след като обяви оставката си като министър-председател. Решението той обясни, че го е взел след дълъг разговор със семейството си.
Припомняме, че по-рано днес беше съобщено, че е все по-вероятно канадският министър-председател Джъстин Трюдо да обяви, че възнамерява да се оттегли от поста си, въпреки че не е взел окончателно решение.
Източникът говори пред „Агенция Ройтерс“, след като в. „Глоуб енд мейл“ съобщи, че се очаква още в понеделник Трюдо да обяви, че ще се оттегли от поста лидер на управляващата Либерална партия на Канада след 9 години на поста. Източникът е пожелал анонимност, тъй като не е упълномощен да говори публично.
Напускането на Трюдо ще остави партията без постоянен ръководител в момент, когато социологическите проучвания показват, че либералите ще загубят сериозно от официалните опозиционни консерватори на изборите, които трябва да се проведат до края на октомври.
Източници заявиха пред „Глоуб енд мейл“, че не знаят кога точно Трюдо ще обяви плановете си за напускане, но казаха, че очакват това да стане преди извънредното заседание на законодателите на либералите в сряда.
Все по-голям брой депутати от Либералната партия, разтревожени от поредица мрачни социологически проучвания, публично призоваха Трюдо да се оттегли.
Кабинетът на министър-председателя не отговори веднага на молбата за коментар извън редовното работно време. В редовно публикувания график на министър-председателя за понеделник се казва, че той ще участва виртуално в заседание на правителствената комисия за отношенията между Канада и САЩ. Все още не е ясно дали Трюдо ще напусне незабавно или ще остане на поста министър-председател до избирането на нов лидер на либералите, се допълва в доклада на Globe and Mail.
Призивите за оставка се увеличават
Трюдо пое поста на лидер на либералите през 2013 г., когато партията беше в дълбоки затруднения и за първи път беше сведена до трето място в Камарата на общините. Ако той наистина подаде оставка, това вероятно ще стимулира нови призиви за бързи избори, за да се създаде стабилно правителство, способно да се справи с администрацията на новоизбрания президент Доналд Тръмп през следващите четири години.
Премиерът е обсъдил с министъра на финансите Доминик Лебланк дали той би бил готов да встъпи в длъжност като временен лидер и министър-председател, казва един от източниците на вестника, като добавя, че това би било неприложимо, ако Лебланк планира да се кандидатира за лидерския пост.
53-годишният Трюдо е успял да отблъсне либералните законодатели, притеснени от социологическите проучвания и загубата на сигурни места на два извънредни избора.
Но призивите към него да се оттегли се увеличиха от декември насам, когато Трюдо се опита да понижи в длъжност министъра на финансите Кристия Фрийланд, един от най-близките му съюзници в кабинета, след като тя се противопостави на предложенията му за повече разходи.
Вместо това Фрийланд подаде оставка и написа писмо, в което обвини Трюдо в „политически трикове“, вместо да се съсредоточи върху това, което е най-добро за страната.
Трюдо изведе либералите на власт през 2015 г., обещавайки „слънчеви пътища“ и прогресивна програма, която насърчава правата на жените и обещание за борба с изменението на климата. Ежедневните реалности на управлението обаче постепенно го измориха и подобно на много западни лидери необходимостта от справяне с последиците от пандемията отне голяма част от времето му.
Макар че Отава харчи много, за да защити потребителите и бизнеса, като натрупва рекорден бюджетен дефицит, това не осигурява достатъчна защита от обществения гняв, когато цените се покачват.
Неуспешната имиграционна политика доведе до стотици хиляди пришълци, които натовариха и без това прегрелия жилищен пазар.