Премиерът на Тайланд отмени извънредните мерки, наложени на Банкок след повече от седмица ежедневни антиправителствени протести в столицата на страната и други градове, съобщава “CNN”. В съобщение в Кралския вестник в четвъртък се казва:
“Тъй като изглежда, че тежката ситуация, довела до приемане на извънредно постановление, което е разрешено и спряно.”
В новата заповед, която влезе в сила по обяд в Банкок, казва, че ситуацията се е върнала в състояние, в което нормалните правоприлагащи органи могат да се справят с положението. Това действие следва предварително записана телевизионна реч на премиера Прают Чан-о-ча в сряда, който каза, че предприема първите стъпки за „деескалация“ на политическото напрежение, което в последните месеци събра десетки хиляди протестиращи, които излязоха на улицата (невиждано от години), призовавайки за нова конституция, реформа на монархията и оставката на Прают. Той заяви:
“Протестиращите са чули гласовете и възгледите си. Като лидер на нацията, който е отговорен за благосъстоянието на всички тайландци – независимо дали са протестиращи или мълчаливо мнозинство, с каквито и да е политически убеждения – ще направя първия ход за деескалация на тази ситуация.”
Той потвърди, че ще вдигне тежкото извънредно положение в столицата при условие, че „няма инциденти с насилие“ и помоли протестиращите да се задействат чрез представители в парламента. Министър-председателят добави:
“Моля протестиращите да отвърнат с искреност, да намалят силата на омразните и разделящи разговори и да ни оставят заедно да разпръснем този ужасен тъмен облак, преди той да се намести над страната ни.”
Междувременно извънредно парламентарно заседание получи кралско съгласие и ще бъде свикано от понеделник, се казва в съобщението на Тайландския вестник. Парламентът на Тайланд е в пауза, но ще бъде призован за обсъждане на кризата. В заповедта се казва, че крал Маха Ваджиралонгкорн е одобрил сесията “С необходимост от национален интерес”.
Водените от студентите демонстранти продължават да се противопоставят на извънредно постановление, наложено миналия четвъртък, което забранява публичните събирания на повече от петима души на едно място, ограничава публикуването на информация, за която се смята, че предизвиква страх сред обществеността, и предоставя по-широки правомощия на силите за сигурност.
Десетки хиляди демократични протестиращи се събраха в Банкок и други градове през уикенда, подсилени от сблъсъци между полицията и протестиращите в петък. Много хора, включително известни личности, осъдиха публично използването на водни оръдия за разпръскване на протестиращите.
“Миналия петък вечерта видяхме неща, които никога не бива да се случват в Тайланд”, каза Прают в речта си в сряда, позовавайки се на някои от жестоките сблъсъци между протестиращи и полиция. Той обаче призна и наличието на мирните „добронамерени“ демонстранти.
Започнати от студенти, протестните действия бяха предимно мирно и привлякоха подкрепа от по-широк кръг от обществото. Маршовете и митингите в стил флашмоб се организират онлайн чрез платформи за съобщения като Telegram, като в социалните медии в последния момент са обявени протестни места.
В сряда протестиращите заявиха, че дават на Прают три дни да подаде оставка или в противен случай ще се изправи пред повече демонстрации. Представител на демократичните протестиращи връчи фалшиво писмо за оставка на шефа на полицията в Банкок и представител на правителството, а в долната част на писмото имаше празно място за подписване на министър-председателя. Местен лидер на протеста обяви:
“Прают трябва да подаде оставка в рамките на три дни, в противен случай отново ще се изправи пред гнева на хората.”
Демонстрантите заявиха, че ще преустановят дейността си за три дни, за да дадат на правителството време да отговори. Преди време Прают каза, че няма да се оттегли.
Групата настоява също за освобождаването на арестувани протестиращи от ареста, сред които са няколко лидери на протестите. Тайландската полиция съобщи, че 77 души са били арестувани от демонстрациите в Банкок на 13 октомври. Тайландските адвокати за правата на човека посочват броя на арестуваните в цялата страна, които възлизат на 87, а 81 са преследваните от полицията.
Обвиненията варират от по-малки престъпления до по-тежки такива, като крамола, която води до седем години затвор и нарушаване на Закона за компютърните престъпления.
Миналата седмица двама активисти бяха арестувани по обвинение в опит за насилие над кралицата, след като нейният кортеж бе възпрепятстван от антиправителствени тълпи. Двамата са изправени пред възможна доживотна присъда.
След като в сряда министър-председателят предложи маслинова клонка на протестиращите (знак за мир бел. ред.), друг известен студентски лидер беше арестуван. Пасаравади Минд Танкитвибулпон беше обвинен в нарушаване на спешния указ, след като поведе тълпата, маршируваща към Правителствения дом. Тя беше освободена в четвъртък сутринта местно време.
Заплахата от затвора, арестуването на лидери на протестите и спешното постановление не възпряха протестиращите. Основно искане е реформирането на мощната монархия на Тайланд, с което се цели да се ограничи властта на краля и да бъде накаран да отговаря пред конституцията.
Протестиращите разгледаха огромното богатство и мощ на крал Ваджиралонгкорн. Той е консолидирал властта си чрез разширяване на собствената си назначена военна част – Кралската гвардия. Също така значително е увеличил личното си богатство и е прехвърлил кралски активи в размер на милиарди долари, държани от тайландската корона, директно под своя контрол.
Друго основно изискване на протестиращите е конституцията, съставена от военните, да бъде пренаписана, тъй като според тях в момента тя позволява на военните да държат политическата власт. Истинска демокрация не може да се случи в Тайланд, казват протестиращите, докато управляващата структура отгоре надолу, съставена от монархията, военните и богатите политически елити, не бъде реформирана.