Премиерът: НС се занимава с всичко друго, но не и с основната си дейност

0
35
Гълъб Донев
Гълъб Донев. Снимка: МВР

„Tака, както са заложени параметрите в сега действащия План за възстановяване и устойчивост /ПВУ/, не е добре за нас, тъй като правителството, което управляваше България до 2 август 2022 г. беше поело ангажимент в ПВУ за намаляване с 40% на въглеродните емисии. Това означаваше, без да е записано в Плана – затваряне на конкретни електроенергийни мощности, които работят с въглища. Това са ТЕЦ „Марица Изток“ 2,3 и други мощности на въглища, което разбирасе, щеше и ако бъдат затворени, ще нанесат огромна щета върху българската икономика, както и за сигурността на електроенергийната система на България и региона, тъй като тя е изградена като уникална и балансира всички мощности на съседните държави.“

Това заяви служебният премиер Гълъб Донев пред журналисти в Карлово, където пристигна за честванията на 175-тата годишнина от рождението на Христо Ботев. На въпрос дали ще бъдат нанесени корекции в ПВУ, той отговори:

„В постоянен контакт сме с различните служби на Европейската комисия и това, което предходното правителство е заложило в Плана, разбира се и през различните инструменти на REPowerEU, имаме възможност да предоговорим някои от параметрите в плана заложен от предходното правителство, ако това се възприеме от ЕК естествено, тъй като планът задължава България да намалим с 10% въглеродните емисии. За нас това не е приемливо и ще настояваме пред ЕК този поет от предходното правителство ангажимент да бъде отсрочен във времето.“

Служебният кабинет ще внесе електроенергийна стратегия, която да „покаже развитието на електроенергийния сектор в България в близките няколко години“. По думите на Донев парламентът се занимава с всичко останало, но не и с основната си дейност – законотворческата. Всички закони по ПВУ са внесени от служебния кабинет.

„Не съм оптимист, че ще бъдат приети повече от 2-3 внесени законопроекта. Съдете сами отговорността за кого остава.“, допълни той.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments