Заложен е сценарий за затваряне на въглищните централи. Евентуалните години за това са 2038 или 2040 година. Конкретна дата следва да бъде определена от 47-я парламент, който да вземе решението на базата на изготвен технически анализ. Това каза служебният премиер Стефан Янев във връзка с приетия днес от правителството План за възстановяване и устойчивост.
Ако зависи от нас, коментира Янев, цитиран от „БНР“, предпочитаме това да се случи след 40-та година, но тепърва да стане ясна посоката, в която ще вървим. Нека обаче „да не си играем с датите и да не плашим хората“.
Заетите в сектора имат нужда да са наясно с нещата, които ще се случват в перспектива. Те трябва да знаят какво предстои в тяхното професионално развитие и е повече от непрепоръчително в подобни моменти да не „остават с впечатление, че нещо крием от тях и да създаваме едва ли не с три, или пет, осем дати, една непредсказуемост“.
Служебният министър-председател обясни, че се предвижда създаване на държавно предприятие за управление на прехода във въглищните региони. В него ще бъдат назначавани съкратени работници от комплекса „Марица Изток“, които ще се занимават с рекултивиране на терените.
От своя страна вицепремиерът Атанас Пеканов припомни, че има да се изпълнят 46 реформи по плана и да бъдат финансирани 59 проекта. Държавата трябва да получи 12,9 млн. лв. Това ще доведе до инвестиции на стойност 8,1 милиарда лева и в срок от 6 години ефектът върху родната икономика ще бъде в размер на 21 милиарда лева.
Стефан Янев смята, че е свършено много по време на 5-месечната активна работа и надеждите на кабинета са след обсъждането и неговото приемане, Планът да даде старт на детайлните разговори.
След всички преговори вече би следвало да започне движението на „свежи пари“ към бизнеса у нас. Ще се задействат и проекти, в които без съмнение ще има заложен елемент за възстановяване на икономиката в България.