Страната ни ще има отделен параграф в VI-ия пакет със санкции на Европейския съюз /ЕС/ срещу Русия. В него ще има дерогация специално за България до края на 2024 година. Това разкри премиерът Кирил Петков, който се намира в Брюксел.
Снощи евролидерите събраха и след продължителни преговори беше постигнато съгласие да се наложи частично ембарго на вноса на петрол от Русия. Забраната е част от VI-ия пакет от санкции. Тя ще обхване единствено доставките по море, без тези по тръбопроводите. Това се равнява на две трети от доставките на петрол от Москва за ЕС.
„Шестият пакет санкции ще бъде приет и голяма част от паричните потоци на Русия ще спрат. Това е силна европейска позиция и голяма стъпка.“, заяви той.
Премиерът уточни, че изключението за България ще бъде подробно описано в детайлното заключение от заседанието на Европейския съвет. То ще бъде публикувано след 2-3 дни. По думите му реално държавата ни остава единствената, която има достъп до пристанище, но реално има дерогация и това е поради разбирането, че рафинерията ни е направена да функционира с руски петрол.
„Това е възможност за нас да си оправим рафинерията и да няма повишаване на цената на база промени в микса.“, обясни още министър-председателят и добави:
„Хубавото беше, че въпреки всичко излизаме с 90% спиране на петролните покупки от Русия, така че това само по себе си една голяма стъпка.“
Министър-председателят направи коментар и за местенето на бежанци от Украйна. Според него през изминалите три месеца сме дали безпрецедентна подкрепа в едни от най-хубавите хотели у нас.
„Сега влизаме в малко по-нормални рамки, защото те все пак са бежанци, а българската държава не може да продължава до безкрай да подкрепя такова луксозно пребиваване в България.“, допълни той.
Петков заяви, че вицепремиерът Калина Константинова го е уверила, че условията в центровете са нормални.
На журналистически въпрос за риска от продоволствена криза в световен мащаб заради войната в Украйна, премиерът отбеляза, че България е голям износител на зърно и може да бъде част от решението на проблема.
„Като държава ние сме износител на тази много ценна стока и няма да имаме продоволствена криза.“, категоричен е той и отбеляза, че на европейско ниво се обмислят различни варианти, като мисли за „сини коридори“, а пристанище Варна също би могло да бъде едно от решенията. В този контекст Петков изтъкна, че България започва да заема ключови позиции и да се възприема като страна-лидер и част от решението на проблема с износа на зърно от Украйна. Министър-председателят посочи, че репутацията на България в Европейския съвет се подобрява, като същевременно страната защитава националните си интереси.
По повод темата за Северна Македония, според него тя е в ръцете на дипломатите, но каквото и да бъде договорено, то би станало факт единствено след решение на българското Народно събрание.