Преди време президентът на САЩ Джо Байдън изложи амбициозна правителствена програма, определена за първите 100 дни от встъпването му в длъжност, обещавайки бързи действия по всички наболели за страната проблеми – климатичните промени, реформите в областта на имиграцията и пандемията от COVID-19, пише „BBC“.
Днес новоизбраният президент отбелязва 50-ия си ден от поемането на президентския пост, a администрацията му е горда с постигнатите важни положителни промени до момента. Една от най-важните стъпки, предпиети от екипа на Байдън беше окончателното приемане на предложения пакет от щедра финансова помощ за борба с последствията от коронавируса, на стойност 1,9 трилиона долара. Законопроектът предвижда директни плащания, насочени към милиони засегнати американски граждани, както и отпуснати суми в помощ на Белия дом, с които ще бъдат изпълнени редица от обещанията на Байдън, като възобновяването на дейността на училищата и ваксинирането на по-голяма част от населението.
След встъпването си в длъжност Байдън постигна сериозен напредък по много ключови въпроси, които той повдигна по време на предизборната си кампания, обещавайки промяна още през първите дни на своето управление. Въпреки че на дневен ред остават голям брой предизвикателства, той заяви, че ще бъдат предприети спешни действия в тази посока, като управляващите ще се придържат стриктно към обещаното.
Държавният глава определи като основен приоритет овладяването на пандемията от COVID-19, като се зае сериозно с въвеждането на нови мерки през първите седмици на управлението си. Сега той е на крачка, за да постигне целта си, а именно 100 милиона дози ваксини да бъдат приложени през първите 100 дни от поемането на длъжността му, което предстои да бъде изпълнено още в края на следващата седмица. Понастоящем дневният процент на ваксинациите обхваща средно над 2 милиона души, като от януари насам са приложени над 75 милиона дози.
Междувременно новият лидер предприе и няколко спешни действия, насочени към политиката в областта на климата. Той подписа изпълнителна заповед в деня на встъпването си в длъжност, с която отмени разрешителното за изграждането на нефтопровода „Keystone XL“, замрази развитието на проекта, свързан с Арктическото национално убежище за диви животни и растения ,и разпореди преразглеждането на разпоредбите относно околната среда, общественото здраве и науката, въведени от Тръмп. Изпълнителна заповед от 27 януари прекрати издаването на нови разрешителни за разработване на находища на нефт и природен газ, които се намират на територията на обществени земи и в офшорни полета.
Що се отнася до имиграцията, Байдън се ангажира да представи цялостен законопроект за реформа в Конгреса в рамките на първите 100 дни от управлението си. Въпросното предложение беше представено миналия месец, а президентът заяви, че е готов да изслуша и други идеи, ако това е необходимо. Малко след това той издаде изпълнителна заповед, с която нареди на Департамента за вътрешна сигурност да предостави по-стабилна защитата за младите имигранти, които са родени в САЩ, след като родителите им са преселили в страната.
Друга важна, предприета от новия екип, беше затягането на етичните норми и забраната за политическа намеса в Министерството на правосъдието.
В процес на изпълнение
Има още обещания на Байдън, които остават в процес на изпълнение. Националната стратегия за овладяване на пандемията от COVID-19 предвижда създаването на 100 нови, финансирани от държавата центрове за масова ваксинация във всички щати на САЩ до края на февруари. Засега подобни центрове са изградени на около 20 места, като контролът над тях се упражнява изцяло от властите и военните сили. Много от тези места ще бъдат с разширен капацитет и допълнителни предоставени ресурси.
Новата администрация си постави ключови цели относно належащата реформа в областта на системата за предоставяне на убежище на чуждестранни граждани, включително замразяване на една от разпоредбите от управлението на Тръмп, изискваща търсещите убежище да чакат извън САЩ, докато исканията им са в процес на разглеждане. Въпреки това Байдън все още не е формулирал подробен план за управление на потоците чуждестранни граждани, желаещи да се установят в страната, особено тези, идващи от бедни страни в Централна Америка.
Държавният глава също така обеща да прекрати дългосрочното задържане на семейства, съставени от мигранти. Администрацията на Байдън обяви, че възнамерява да разшири капацитета на редица съоръжения за задържане на мигранти, в които се намират и деца, за да се справи с непрекъснатия прилив на непридружени непълнолетни лица на границата.
По отношение на климатичните промени, Байдън се ангажира да установи изпълними ангажименти, съгласувани с други държави в посока намаляване на вредните емисии, генерирани от глобалното корабоплаване и авиацията, както и да свика спешна среща на върха с участието на редица световни лидери, за да обсъди нови и по-амбициозни идеи за справяне с климатичната криза.
Повторното отваряне на училищата в САЩ е едно от ключовите обещания на Байдън, и както изглежда то ще бъдео по-трудно за изпълнение, отчасти заради факта, че решението дали учениците да се върнат към присъствена форма на обучение се определя от местните служители в областта на образованието и синдикатите на учителите. Екипът на президента разкри миналия месец, че се надява да възобнови скоро дейността на повечето начални училища в страната.
В очакване на действия
Някои от обещанията на Байдън изискват действия от страна на Конгреса, като обещанието да влезе в сила повторно Закона за насилието над жените и да се увеличат данъците върху корпорациите. Байдън също така обеща да предприеме важни реформи относно Закона за равенството, който забранява дискриминацията въз основа на пол, сексуална ориентация и полова идентичност. Това предложение е сред приоритетите, определени за първите 100 дни от мандата му. Засега въпросният законопроект е приет в Камарата, но не и в Сената.
Други от обещаните промени очакват потвърждение и от Сената. Що се отнася до контрола на оръжията, Байдън заяви, че даде правомощия на Генералния прокурор на САЩ да дава препоръки за преструктуриране на ключови агенции на Министерството на правосъдието с цел по-ефективното прилагане на законите в тази област. Наред с това президентът се ангажира да осъществи реформи в сферата жилищното строителство и градското развитие, включително предоставянето на право на жилище за всички американци. Очаква се номинираният за Генерален прокурор Мерик Гарланд и говорителката на Конгреса Марсия Фъдж да получат потвърждение тази седмица относно предложението да оглавят Министерството на жилищното строителство и градското развитие.