Президентът на БФ по ушу пред Искра.бг: Китайското бойно изкуство е в полза на здравето

0
119
Европейско първенство по ушу в Бургас
Европейско първенство по ушу в Бургас. Снимка: Искра.бг

Президентът на Българската Федерация по Ушу и вицепрезидент на Европейската Федерация по Ушу Стефан Колев припомни пред читателите на Искра.бг какво представлява бойното изкуство. Колев е учредител и на “Бейсин” – един от първите клубове по Ушу през 1994 година.

„Ушу, известно по света още като Кунг-фу, е не само зрелищно китайско бойно изкуство, но и изключителен комплекс упражнения с реално огромна полза за здравето. В Ушу има много т.нар. външни и вътрешни стилове. Най-известния в света вътрешен стил се наричат Тай-чи-чуан или накратко Тайчи“, посочи Стефан Колев. Той обясни подробно ползите от практикуването на бойното изкуство:

„Обучението по Ушу включва строги физически упражнения, които подобряват цялостната физическа форма. Практиката включва елементи на силови тренировки, кардио-упражнения, упражнения за гъвкавост и координация. Подобрена гъвкавост и баланс.

Ушу изисква от практикуващите изпълнението на сложни движения, които изискват гъвкавост и баланс. Редовното практикуване на упражненията за разтягане спомагат за увеличаване на гъвкавостта и обхвата на движение на ставите. Освен това прецизното изпълнение на техники и стойки в ушу подобряват баланса, координацията и контрола на тялото, което води до увеличена стабилност и подобрена поза на тялото.Повишена координация и рефлекси.

Сложните техники с ръце и крака в Ушу развиват изключителна координация и рефлекси. Постоянният фокус върху прецизните движения, съчетан с бързи реакции, подобрява координацията око-ръка и двигателните умения. Тази подобрена координация неизбежно се пренася в ежедневните дейности и в заниманията с други видове спорт. Облекчаване на стреса и психическо благополучие.

Занимаването с Ушу осигурява така необходимото на съвременния човек умствено бягство от ежедневния стрес. Концентрацията, необходима по време на практиките, помага за успокояване на ума и подобрява вниманието. Ритмичният поток от движения, съчетан с контролирани дихателни техники, спомага за релаксацията и намалява тревожността. Редовното практикуване на Ушу подобрява умствения фокус и дисциплината, което води до подобряване на общото психическо самочувствие. Не на последно място – управление на теглото и забавяне на стареенето.

Интензивният характер на обучението по Ушу го прави ефективно упражнение за управление на теглото. Комбинацията от аеробни и анаеробни елементи в Ушу води до изгаряне на калории и премахване на мазнини. Редовната практика помага за увеличаване на метаболизма и контрол на теглото. Солидни и сериозни изследвания показват и забавяне на стареенето при практикуване на Ушу.

Накратко, Ушу съчетава бойно изкуство за самозащита, философия, медитация, духовни практики, културно наследство, подобрена физическа форма и като цяло е изпитан през хилядолетията път към по-здравословен начин на живот.“

При въпрос: Всичко това звучи отлично, но има ли нещо по-конкретно по отношение на ползите от практикуване на Ушу? Стефан Колев отговори:

„Колкото и невероятно да звучи, това е самата истина. Харвардският университет има специална програма за изследване на ползите за здравето от древното китайско изкуство Ушу. В Харвард се провеждат изследвания на клиничните ефекти върху тялото и психиката от практикуването на Ушу. Изпитанията показват отлични резултати от практикуване на Тайчи при пациенти с болест на Паркинсон и пациенти, прекарали инсулт. При тези хора значително се подобряват когнитивните умения, баланса, силата и гъвкавостта, намалява се повишения при такива болни риск от падания и травми.“

“Това древно бойно изкуство може да се бори с болести, да успокои ума и да забави стареенето”, категоричен е президентът на Българската Федерация по Ушу.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments