Президентът на Чад Идрис Деби, съюзник на западните държави в борбата срещу ислямистките бунтовници, е готов да продължи своето 30-годишно управление на изборите в неделя, въпреки нарастващите признаци на недоволство на народа от неговото ръководство, съобщава “Агенция Ройтерс”.
Опозиционните лидери призоваха своите поддръжници да бойкотират изборите и да направят страната “неуправляема”, след като решението на Деби да поиска шести мандат доведе до протести и сблъсъци със силите за сигурност.
68-годишният Деби е един от лидерите с най-дълъг стаж на управленски пост в Африка, завзел властта през 1990 г. при въоръжен бунт. Той прокара нова конституция през 2018 г., която може да му позволи да остане на власт до 2033 г. – дори ако се възстановят ограниченията на мандата.
Деби, който взе титлата „Маршал“ миналата година, ще се изправи срещу шестима кандидати, след като Върховният съд забрани кандидатурите на седем други. Подгласникът на последните избори през 2016 г. Салех Кебзабо и Нгарледжи Йоронгар, друг виден опозиционен лидер, се оттеглиха от надпреварата, за да протестират срещу кандидатурата на Деби.
„Разбира се, че ще спечелим“, каза Деби на привържениците си в кампания в понеделник. И добави:
“Знам предварително, че ще спечеля, както през последните 30 години.”
Чад разполага с една от най-способните армии в региона, която е разположил на горещи точки в съседните страни, за да се бори с Боко Харам и други ислямистки групировки. Но правителството все още е заплашвано периодично от бунтовниците на север. Изтребители от бившата колония на Франция се намесиха през 2019 г., за да ударят тежко въоръжен конвой на бунтовниците, който премина от южна Либия.
Опозиционните лидери критикуват Деби за работата му с петролните богатства на Чад. Ниските цени на суровината през последните години изядоха приходите, налагайки съкращения на държавните услуги, които доведоха до стачки в публичния сектор. Те също са причинили повишаване на нивата на дълга. Шефът на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева заяви във вторник, че кредиторите на Чад ще се срещнат през следващата седмица, за да се справят с искането му за облекчаване на дълга.
Независимо от това, Деби използва ефективния си контрол върху държавните институции, за да запази политическата си власт, а опонентите му се разделиха на две по въпроса дали да бойкотират изборите.
Докато бившият премиер Алберт Пахими Падаке, един от одобрените кандидати, заяви, че бойкотът ще играе на страната на Деби, други отхвърлят процеса като нелегитимен.
Сукес Масра, 38-годишна опозиционна подстрекателка, чиято кандидатура е отхвърлена, тъй като не е достигнал минималната възраст от 45 години, заяви, че изборите са маскарад. На пресконференция, на която беше коментиран протест с изстрелване на сълзотворен газ, Масра коментира:
“Тези избори приличат на домакински мач, изигран от същия отбор, който е разделен на две.”
Междувременно Кебзабо обеща да направи страната “неуправляема”, ако Деби спечели. Деби от своя страна обвини лидерите на опозицията, че се опитват да саботират постигнатото от неговото правителство, като предупреди, че “са подписали своите политически заповеди за смърт”.