Президентът на Филипините заяви, че няма да даде на САЩ достъп до повече местни военни бази

0
66
Президентът на Филипините Фердинанд Маркос младши.
Президентът на Филипините Фердинанд Маркос младши. Снимка: Фейсбук

Филипинският президент заяви, че администрацията му не планира да предостави на САЩ достъп до повече филипински военни бази и подчерта, че досегашното присъствие на американски военни в няколко лагера и обекти е предизвикано от агресивните действия на Китай в спорното Южнокитайско море, предава „Асошиейтед прес“.

Президентът Фердинанд Маркос младши, който встъпи в длъжност през 2022 г., разреши на американските сили и оръжия достъп до още четири филипински военни бази, с което броят на обектите, в които американските войски могат да се редуват за неопределено време съгласно споразумение от 2014 г., достигна 9.

Администрацията на Байдън укрепва дъга от съюзи за сигурност в региона, за да се противопостави по-добре на Китай – ход, който съвпада с усилията на Филипините да подсилят външната си отбрана, особено в Южнокитайско море.

Решението на Маркос от миналата година разтревожи Китай, тъй като два от новите обекти са разположени точно срещу Тайван и Южен Китай. Пекин обвини Филипините, че предоставят на американските сили площадки за разполагане, които могат да бъдат използвани за подкопаване на сигурността му. По време на форум с чуждестранни кореспонденти от Манила, без много уточнения Маркос отсече:

„Филипините не планират да създават повече бази или да предоставят достъп до повече бази.“

Запитан дали се притеснява, че разрешаването на достъпа на американските военни до филипинските бази е провокирало китайските действия в Южнокитайско море, Маркос обясни, че присъствието на американските войски е в отговор на действията на Китай.

„В случая това са реакции на случилото се в Южнокитайско море, на агресивните действия, с които трябваше да се справим“, каза той, споменавайки китайските кораби на бреговата охрана, които използват водни оръдия и лазери, за да възпрат филипинските кораби от района, който Пекин обявява за свой. Той спомена и за сблъсъци, блокиране на филипински рибари и морски бариери за блокиране на кораби от плитчината Скарбъро, която се намира във филипинската икономическа зона.

При управлението на Маркос Филипините възприеха стратегия за популяризиране на инцидентите, като позволиха на журналисти да се качат на борда на патрулните им кораби, за да станат свидетели на настойчивите действия на Китай. Маркос обясни:

„Изключително важно е медиите… да продължат да разобличават тези действия, които не само застрашават мира и стабилността в региона, но и подкопават основания на правила ред, който е в основата на глобалното развитие и просперитет през миналия век.“

Китай обвинява Филипините, че са предизвикали конфронтацията, като са навлезли в китайски териториални води и не са спазили предполагаемо споразумение за изтегляне на стар кораб на филипинските военноморски сили, който сега служи като териториален пост на Манила в спорния Second Thomas Shoal. Маркос от своя страна коментира, че не знае за подобно споразумение, и добави, че смята споразумението за отменено – ако изобщо е съществувало.

Миналата седмица президентът на САЩ Джо Байдън поднови „железния“ ангажимент на Вашингтон да защитава тихоокеанските си съюзници по време на среща на върха с Маркос и японския министър-председател Фумио Кишида в Белия дом. Той повтори, че САЩ са длъжни да защитят Филипините, ако техните сили, самолети или кораби бъдат подложени на въоръжено нападение.

Запитан кога Договорът за взаимна отбрана между САЩ и Филипините от 1951 г. може да бъде задействан в условията на териториални сблъсъци между Китай и Филипините, Маркос цитира думите на министъра на отбраната Лойд Остин, че това може да се случи, „ако някой филипински военнослужещ бъде убит при нападение от чужда сила“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments