Президентът на Франция лети до обхванатата от бунтове Нова Каледония

0
52
Франция, Еманюел Макрон. Снимка: wikimedia commons
Еманюел Макрон. Снимка: wikimedia commons

Еманюел Макрон ще отлети за Нова Каледония във вторник вечерта, за да създаде мисия на засегнатия от бунтове остров, потвърдиха от Франция, предава „BBC“.

Президентът на Франция ще замине за острова след продължилите повече от седмица размирици там заради плановете на неговото правителство за реформа на избирателната система, които бяха отхвърлени от коренното население канаки.

Лидерите на коренното население твърдят, че плановете, които ще позволят на повече френски жители да гласуват на местните избори, ще отслабят политическото влияние на коренното население. Не се съобщават подробности за това колко дълго Макрон планира да остане на острова и какво ще прави там.

Министър-председателят на страната Габриел Аттал също ще посети френската тихоокеанска територия през следващите седмици, съобщи негов говорител. Приска Тевено подчерта:

„Изправени пред избухналото насилие, приоритетът е възстановяването на реда, за да може да се възобнови диалогът в Нова Каледония.“

Тя добави, че макар и спокойствието да се завръща, нещата не са се нормализирали напълно.

Министърът на финансите Бруно Льо Мер заяви, че е разговарял с всички икономически играчи, за да изгради подкрепата на държавата, посочвайки грабежите и разрушаването на имущество на острова. В понеделник вечерта френският президент съобщи на своя Съвет за отбрана и сигурност, че стотици военнослужещи, изпратени от Франция, са постигнали напредък във възстановяването на реда, но ще трябва да останат в Нова Каледония за известно време.

Австралия и Нова Зеландия започнаха да извеждат цивилни граждани от територията.

Във вторник Върховният комисариат на Франция в Нова Каледония заяви, че летището остава затворено за търговски полети и че ще изпрати военни за защита на обществените сгради.

Френските жандармеристи, които се опитват да си върнат контрола върху 60-километровия път между Нумеа и Ла Тонтута, „неутрализираха“ 76 блокади и разчистваха отломки като изгорели автомобили, съобщиха още от Върховната комисия. Журналисти на АФП съобщиха, че блокадите са били възстановени от активисти на движението за независимост „Канак“.

Маскиран 25-годишен младеж, който назова само първото си име Стенли, заяви, че предложената реформа за гласуване „означава елиминиране на народа канак“.

„Това е, което не разбират там – ние вече сме малцинство в собствения си дом“, казва той пред АФП.

Австралийското правителство изчисли, че около 3200 души чакат да напуснат или да влязат в Нова Каледония, и предупреди хората да не се опитват да стигнат до летището, тъй като пътят дотам „все още не се смята за безопасен“.

Четирима цивилни, сред които най-малко трима жители на коренното население канак, бяха убити по време на бунтовете, както и двама полицаи. Десетки други са ранени, а над 200 души са арестувани до момента. Франция обяви извънредно положение и разположи свои военни в пристанищата и международното летище на територията.

Нова Каледония е френска територия от средата на XIX век, уточнява изданието.

Област Бургас изгуби обичан отец, утре Община Царево е в траур

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments