Косово може да организира нови избори в общините с преобладаващо сръбско население, които са разтърсвани от насилствени протести, ако 2 % от избирателите подпишат петиция с искане за това, заяви президентът Вьоса Османи пред “Reuters”. В ексклузивно интервю в кабинета си лидерката заяви, че според нея петицията е „най-дмократичният начин“ за провеждане на нови избори.
Насилствени протести избухнаха в 4 северни общини, след като Косово назначи кметове, които по своя произход са етнически албанци. Те бяха назначени на своите постове при избирателна активност от едва 3,5 %. Сърбите, които са мнозинство в региона, бойкотираха местните избори. Османи обясни, че отстраняването на кметове чрез петиция на избирателите ще бъде „нещо като референдум“, който ще даде възможност за провеждане на второ гласуване за избор на нови кметове. Тя допълни, че целият процес може да се осъществи в рамките на няколко месеца. От думите й обаче не стана ясно дали местните сръбски избиратели ще участват в петицията.
Сърбите, населяващи северния регион на Косово, не приемат обявената през 2008 г. независимост от Сърбия, почти десетилетие след края на войната там, и все още смятат Белград за своя столица. С нарастването на напрежението между Сърбия и Косово НАТО укрепи своите мироопазващи сили в северната част на страната. Неотдавна Османи заяви, че настоява тези мироопазващи военни сили да останат там, докато Косово бъде прието в НАТО.
Крал на драмата
Османи обяви, че преди насрочването на нови избори Косово ще има нужда от уверенията на международната общност, че Белград няма да се намесва. Сърбия отрича обвиненията на Косово, че е попречила на сръбските кандидати да участват в изборите. Тя отрича и твърденията, че демонстрантите, които на 29 май влязоха в сблъсък с войските на НАТО и полицията в северните райони, са били изпратени от властите на Белград. Сърбия все още официално смята Косово за част от своята територия. Сърбите в северната част на Косово се стремят към по-голяма автономия за своя регион съгласно споразумение от 2013 г., което до момента не е изпълнено.
Миналата седмица помощник на американския президент Джо Байдън разговаря подробно с косовския министър-председател Албин Курти и сръбския президент Александър Вучич, като настоя Сърбия да изтегли въоръжените сили, разположени в близост до границата, и призова протестиращите да се придържат към мирно поведение. Междувременно самата Османи също се срещна с Вучич по време на среща, проведена с посредничеството на френския президент Еманюел Макрон и германския канцлер Олаф Шолц в Молдова миналата седмица. Тя описа сръбския президент като „крал на драмата“.
„Вучич по време на повечето си срещи се държи като крал на дамата. По тази причина той, разбира се, се опита отново да създаде сериозна драма, но не предостави никакви идеи, които биха допринесли за мира и стабилността в региона. Затова той обича да се преструва, че прави големи отстъпки, че върху него се оказва твърде голям натиск, че страда, че е в опасност и така нататък. Такива изблици на гняв трябва да бъдат потиснати след четиригодишна възраст“, коментира Османи.
Кабинетът на Вучич не пожела да коментира пред “Reuters” изказването на Османи.